top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

49. До 270-річчя від дня народження Франсіско Хосе де Ґойї (1746–1828)

6 квітня 2016 р. у Науковій  бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося сорок дев’яте засідання Міждисциплінарного наукового семінару Modus Legendi, присвячене 270-річчю від дня народження іспанського художника Франсіско Хосе де Ґойї. Із розлогим оглядом та аналізом мистецького доробку світової слави митця виступила науковий співробітник Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького Олександра Калініченко.

Виходець зі збіднілої аристократичної сім’ї Франсіско Хосе де Ґойя (1746–1828), з одного боку, увійшов в історію як придворний художник, який здобув найвищі щаблі кар’єри, а з іншого боку – як популярний серед простого народу митець, що викривав фальшивий блиск двору, хиби політичної та релігійної еліти. О. Калініченко показала, з якою майстерністю художник висміював показну пишноту та самодурство, з якою іронією зображував навіть представників королівської родини (через певні натяки, зашифровані у картинах). Особливо цікавою та загадковою навіть для сучасного глядача, похмуро-містичною енергією віє від серії робіт під назвою “Капрічос”, де надто гостро і відверто представлене життя тогочасного суспільства, його примхи та капризи. “Уява, залишена розумом, породжує небачених чудовиськ, але в союзі з розумом вона стає матір’ю всіх мистецтв і створюваних ними чудес”, – по-езопівськи звучить одна із сентенцій, щедро підібраних як філософські коментарі до не менш злободенно-алегоричних картин.

О. Калініченко у своїй доповіді свідомо оминула надто розтиражовані та звульгаризовані у популярній культурі пікантні факти з життя Ф. Ґойї (майже сорокалітня глухота митця, численні любовні пригоди тощо), а присвятила більше уваги мистецьким аспектам, провівши цікаві паралелі з іншими художниками, показавши спадкоємність напрацьованого митцем у доробку імпресіоністів, експресіоністів, сюрреалістів та ін.

Доповідачка зосередилась також на полотнах майстра, які нині зберігаються в Україні, зокрема закликала учасників семінару відвідати Львівську національну галерею мистецтв ім. Б. Г. Возницького та наживо познайомитися з роботою “Маха на балконі”. О. Калініченко наголосила, що візит можна зробити уже зараз – 16 квітня 2016 р. – у “день відкритих дверей” (в пам’ять про довголітнього директора та опікуна картинної галереї Бориса Возницького).

На завершення семінару усі присутні мали можливість оглянути розгорнуту в головному читальному залі книжкову виставку, присвячену життю і творчості художника.

Р. Л.


 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom