top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

"Україна і Перші визвольні змагання"

Однією з найпомітніших подій історичного майданчика Форуму видавців обіцяло стати тематичне обговорення «Україна і Перші визвольні змагання», яке відбулося 15 вересня в читальній залі Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка. Воно ґрунтувалося на трьох видавничих новинках, що вийшли друком протягом останнього року – усі вони присвячені темі Січового стрілецтва і репрезентують різні етапи його історії.
Захід модерував доцент історичного факультету Львівського національного університету Олег Павлишин. Він відзначив важливість ролі Легіону УСС в українській історії, нагадав, що його створення на початку Першої світової війни для деяких істориків є підставою розширити хронологічні рамки Української революції до 1914 р., і провів паралелі з подіями сьогодення, адже у 2014 р., як і сто років перед тим, із початком бойових дій вояки-добровольці опинилися на вістрі історичних подій.
Першим із презентацією другого видання своєї праці «Леґіон Українських січових стрільців: формування, ідея, боротьба» виступив професор Тернопільського національного економічного університету Микола Лазарович, який, до слова, у 2015 р. добровільно пішов на військову службу і майже рік перебував на передовій. Розповідаючи про Січових стрільців, він відзначив мотивованість добровольців, які йшли до війська, хоч не були до цього зобов’язані, і наголосив на їхньому розумінні важливості просвітницької діяльності. Вони працювали в Галичині та Закарпатті, а після того, як у 1915 р. австро-угорські та німецькі війська зайняли Волинь, створили там перші україномовні школи і навіть деякий час викладали там самотужки.
Незважаючи на чималий обсяг книги, Микола Васильович не вважає тему історії стрілецтва вичерпаною. У майбутньому він сподівається перетворити свою працю на тритомне видання, а перспективу дослідження бачить у залученні іноземних архівів та укладення повного переліку добровольців, які пройшли через Легіон.
Важливою частиною світогляду стрільців була соборницька свідомість. Корпус Січових стрільців, сформований у 1917 р. на Наддніпрянщині, і був покликаний реалізувати цю ідею. Про це розповів Іван Хома, доцент Національного університету «Львівська політехніка», автор книги «Історія військового формування Січових стрільців (1917–1919 роки). Він коротко описав передісторію створення Галицько-Буковинського куреня, зупинився на подіях першої російсько-української війни 1917–1918 рр., участь у якій забезпечила стрільцям хороший імідж і сприяла їхньому перетворенню на все більш помітну політичну силу, і відзначив певну еволюцію поглядів київських Січових стрільців. Хоча на початках корпус мав на меті звільнити Галичину, поступово Євген Коновалець та його однодумці дійшли висновку, що доля України кується в Наддніпрянщині, а тому присутність корпусу більш доречна там.
Наступним виступив Олександр Дєдик, який презентував свою працю «Чортківська офензива». Автор спробував сформулювати власну версію цих добре відомих подій та переосмислити їх. На його думку, першопричиною військових успіхів Галицької Армії став бойовий настрій стрілецтва, що дисонував з настроєм командування, яке не могло задовольнити наступальних прагнень свого особового складу. Призначений на посаду командувача Галицької Армії Олександр Греков розвинув операцію і довів наступ практично до мурів Львова.
Після представлення книжкових новинок, відбулася невелика дискусія за участі гостей круглого столу. Із підсумками виступив Олег Фешовець, керівник Центру українських військових традицій та патріотичного виховання Науково-дослідного інституту українознавства і головний редактор Львівського мілітарного альманаху «Цитаделя», який зазначив, що армія – це необхідна складова суспільства, і людство не може відмовлятися від військової справи під час будівництва розвиненої цивілізації.


Ігор Петрій

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom