top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

53. До 140-річчя від дня народження Петра Холодного (1876–1930)

28 грудня 2016 р. у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося п’ятдесят третє засідання Міждисциплінарного наукового семінару Modus Legendi, присвячене 140-річчю від дня народження українського вченого, хіміка, художника, громадського і педагогічного діяча Петра Холодного (1876–1930).

Доповідач Олександра Калініченко, науковий співробітник Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького, розповіла про громадську і політичну діяльність П. Холодного, зокрема про його членство в Українській Центральній Раді,  роботу на посаді міністра народної освіти Української Народної Республіки в 1917–1921 рр. та пізнішу вимушену еміграцію. Однак переїзд до Львова в 1922 р. для уродженця міста Переяслава відкрив нові перспективи – саме тут митець зміг найбільше проявити художній талант.

О. Калініченко у своїй розповіді про митця детальніше зупинилася на мистецтвознавчому аналізі низки його робіт, зокрема відзначила  найвідоміші ранні картини художника “Дівчина і пава” (1915), “Катерина”, які засвідчують своєрідну образотворчу манеру, глибоку національну закоріненість способу мислення та професійне вміння. Адже саме  П. Холодний одночасно з такими художниками, як Михайло Бойчук, Олекса Новаківський став творцем самобутнього українського національного стилю, названого згодом “неовізантинізмом”.

На жаль, із монументальних робіт П. Холодного у цьому стилі до наших днів збереглося не так і багато. Зокрема,  О. Калініченко демонструвала і науково коментувала деякі фрески церкви св. Миколая Мир Ликійських Чудотворця, ікони та вітражі Успенської церкви у Львові тощо, акцентуючи увагу на відмінностях мистецького почерку художника. Особливу грань митця становили  реставраційні роботи, у його доробку – реставрації давніх настінних розписів у храмах, відновлення ікон (наприклад, ікона Зарваницької Божої Матері).

Також доповідач презентувала роботи художника в жанрі ілюстрації до книжкових видань та оформлення часописів, значна частина з яких зберігаються у фондах університетської книгозбірні.

На завершення засідання О. Калініченко запросила всіх учасників семінару особисто ознайомитися з образотворчими роботами П. Холодного, зокрема тими, що представлені в експозиціях Львова – у Національному музеї  ім. Андрея Шептицького та  Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького.

Р. Л.

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom