top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

54. До 220-річчя від дня народження Франца Петера Шуберта

8 лютого 2017 р. у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося 54-е засідання бібліотечного семінару “Modus Legendi”, присвячене 220-річчю від дня народження австрійського композитора, одного з основоположників романтизму в музиці Франца Петера Шуберта (1797–1828). Із цікавою доповіддю виступила музикознавець, викладач Львівського державного музичного училища ім. С. Людкевича (спеціалізація – історія світової музики) Роксолана Гавалюк.

Насамперед доповідач зазначила, що Ф. Шуберт був надзвичайно обдарованою дитиною, мав чудовий голос та дуже легко писав музику. Його життя було неймовірно тихим та скромним, але повним поневірянь і всіляких страждань. Воно обірвалося у молодому віці – саме в той час, коли композитор ще міг творити і радувати світ своїми творами. На щастя, за 32 роки життя Шуберт написав понад 1000 творів, з них 8 симфоній, понад 20 фортепіанних сонат (серед них є і незавершені), понад 600 пісень для фортепіано, 6 мес і понад 160 вокальних ансамблів. Чи не єдиним палким пропагандистом Ф. Шуберта серед професійних музикантів був його друг, визначний оперний співак Йоганн Міхаель Фоґль.

Учасники бібліотечного семінару мали змогу побачити та послухати уривки із таких творів Ф. Шуберта, як: меса для церкви, вокальний твір “Лісовий цар” на слова Йоганна Вольфганга Ґете, написаний у 17 річному віці, фортепіанний квінтет “Форель”, твір “Аве Марія” у виконанні Марії Каллас. Особливу увагу Р. Гавалюк звернула на чудові композиції “Прекрасна мельниківна” та “Зимовий шлях” на слова Вільгельма Мюллера та Фантазію для чотирьох рук фа-мінор, яку вважають одним із найпопулярніших творів генія. Він присвятив його графині Кароліні Естергазі, яка з 12-річного віку аж до 22 року життя була його ученицею та музою.

Доповідачка зазначила, що незважаючи на популярність Ф. Шуберта серед творчої молоді (такі творчі зустрічі молодих людей почали називати “шубертіадами”), єдиний концерт Ф. Шуберта був організований у Відні в 1828 році – наприкінці його життя. Дохід з концерту був настільки мізерний, що композитор зміг купити на ці гроші тільки рояль.

Успіх композитора був приголомшливий, але публіка швидко забула його. Деякі з багатьох творів були загублені, інші ж зберігалися у численних друзів і родичів автора, часом знаходилися у найнеймовірніших місцях. Велика частина творів видатного композитора почала публікуватися лише наприкінці минулого століття. “Повернення творчої спадщини Ф. Шуберта триває до сьогодні, – наголосила доповідач Р. Гавалюк. – І згадуючи його нині, ми виконуємо наш обов’язок перед пам’яттю цього великого митця, наближаємося до розуміння світового генія музики”.

З. Ш. 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom