top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

52. Твори Івана Франка шрифтом Брайля

8 листопада 2016 р. у Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка відбулася презентація художніх творів Івана Франка шрифтом Брайля. Участь у заході взяли: автор проекту “Місто літератури для незрячих: книга брайлем і вголос”, виконавчий директор Львівського обласного осередку ГО “Українська спілка інвалідів – УСІ” Оксана Потимко та спеціаліст ресурсного центру Катерина Івашутіна, співробітник Наукової бібліотеки Ярослав Василик, який забезпечує у книгозбірні Університету сегмент для незрячих читачів, а також студенти та бібліотекарі.

Випускниця Франкового університету канд.іст.наук Оксана Потимко розповіла присутнім, як народжується книжка рельєфно-крапковим шрифтом. “В Україні досить сумна статика книгодрукування для потреб незрячих: якщо звичайним шрифтом щороку з’являється близько 3 тис. найменувань книг (різним тиражем), то за 25 років незалежності в Україні було видано близько 300 книг шрифтом Брайля, тираж яких сягав від 20 до 400 примірників максимум” – зазначила О. Потимко. Сьогодні тираж видань рельєфно-крапковим шрифтом становить від 50 до 120 екземплярів, однак цього вистачає для потреб незрячих, оскільки такі видання майже не зберігають у домашніх книгозбірнях через їхній надто великий об’єм, тож ці книги доступні в спеціалізованих або публічних бібліотеках.

Саме книжка, зізнається Оксана Потимко, дуже часто рятує від депресії людину, яка втратила зір. На жаль, сфера книгодрукування рельєфно-крапковим шрифтом в нашій країні фінансується за залишковим принципом, тому доводиться шукати гранти та покладатись на допомогу меценатів. До того ж, видання є досить витратним, оскільки потребує не тільки спеціальних пристроїв, але й дуже кропіткої роботи. Програма трансформування з редакції Word на шрифт Брайля орієнтована на латинські літери, тож текст транскрибують латиницею, а потім ретранслюють у кирилицю. Відтак робота над таким виданням може тривати кілька місяців. Досі в Україні існував лише один центр друку шрифтом Брайля – у Києві, сьогодні такий ресурсний центр діє також у Львові під егідою НУ “Львівська політехніка”. До слова, львівський книговидавничий центр сьогодні забезпечує потреби всієї України, а також працівники ресурсного центру надають консультації та допомагають опанувати шрифт Брайля як незрячим, так і педагогам, які працюють із дітьми з вадами зору.

У рамках презентації до уваги присутніх було запропоновано видання творів Івана Франка брайлем – “Мойсей”, “Украдене щастя”, “Захар Беркут”, “Зів’яле листя”, “Лис Микита”, “Грицева шкільна наука”, “Коли ще звірі говорили” та ін. Деякі книги мають кольоровий дизайн. Попри те, що читачі не бачать ілюстрацій, однак книга набуває особливого змісту, коли незрячій людині кажуть, що вона тримає в руках дуже ошатне видання, зазначила О. Потимко. Книги надруковані на якісному білому папері та покладені на пружину – для зручності читання й гортання сторінок, до того ж, у кожну книжечку вкладено диск із озвученням тексту.

Також Оксана Потимко продемонструвала, як здійснюється тифлопереклад відеопродукції. Всі результати проекту на підтримку людей з вадами зору розміщено у вільному доступі на сайті ресурсного центру http://www.openlife.lviv.ua/, де можна знайти абетку шрифтом Брайля, інструкції до ліків, аудіофайли та відео із аудіодискрипцією тощо.

Також під час презентації кільком сміливцям із залу було запропоновано відчути себе на місці незрячої людини і спробувати відгадати предмет, зображений на рельєфному малюнку. І хоч учасники експерименту зі завданням впорались, перші відчуття та враження, як зізналися вони, були дещо шокуючими.

Для багатьох ця зустріч стала справжнім одкровенням – ми часто зустрічаємо людей із тростиною, але рідко замислюємось, що вони такі ж люди, як і всі, що вони можуть вільно пересуватись містом, користуватись соціальними мережами, здобувати освіту та займатись наукою. Водночас, кожен крок людини із вадами зору – це боротьба за життя.

З.В.


 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom