top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

Євреї та українці: тисячоліття співіснування

31 травня 2017 р. у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація книги “Євреї та українці: тисячоліття співіснування” за участю співавтора – професора Історичного факультету і Центру єврейських студій у Північно-Західному університеті США Йоханана Петровського-Штерна.

Він є автором понад ста статей і шести монографій з історії та культури євреїв Центральної та Східної Європи. Вчений викладає курси, що охоплюють єврейську проблематику у ранньомодерний та новітній періоди історії в університетах Парижа, Варшави, Кракова, Мюнхена, Бостона, Єрусалима, Києва, Львова. У презентації взяли участь співробітники Наукової бібліотеки, викладачі та студенти Університету, представники громадськості.

У вступному слові директор Наукової бібліотеки Василь Кметь наголосив на важливості українсько-єврейських студій у час потужних інформаційних та політичних викликів національним ідентичностям, відзначив, що виданням закладено початок взаємного переосмислення усталених упереджень та, ймовірно, нового етапу історичних та історіографічних досліджень. В. Кметь згадав про юдаїстичні студії на історичному факультеті Франкового університету, а також про здійснений на базі Наукової бібліотеки проект оцифрування колекції єврейських періодичних видань.

Модератор зустрічі доцент кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Назар Васьків зосередив увагу присутніх на культурологічних аспектах опублікованого дослідження.

У своєму виступі Й. Петровський-Штерн наголосив на засадах формування української та єврейської історіографічних шкіл. Фаховий аналіз концепцій Д. Донцова, В. Липинського, В. Жаботинського підвів слухачів до розуміння появи даного дослідження, головна ціль якого полягала не у тому, щоб вирішити те чи інше питання, а навпаки – поставити його/їх. Дослідник зазначив, що українсько-єврейські взаємини формувалися упродовж тисячоліття і ця історична спільність покликана продемонструвати порозуміння між обома народами.

У частині дискусії у присутніх гостей заходу до професора Й. Петровського-Штерна виникла низка різнотематичних запитань. Слухачів цікавили як культурно-освітні взаємовпливи українського та єврейського народів, зокрема і у штетлах, так і проблемні сторінки першої половини ХХ ст. На усі питання професор надав вичерпні відповіді, наголосивши на початкову етапі формування українсько-єврейської політичної співпраці. Мова йде про 1907 та 1911 рр., коли на виборах до Австрійського парламенту українські та єврейські політичні кола задекларували готовність до підтримки кандидатів з обох сторін. Завдяки злагодженим діям єврейським політичним силам вдалося вперше у своїй історії утворити власну фракцію у парламенті. Професор зробив особливий наголос на тому, що через регулярні цькування українсько-єврейського блоку з боку польських політичних сил та відмову парламенту визнати факти порушення під час виборчої кампанії 1907 р., депутати з обох фракцій синхронно піднялись зі своїх місць та заспівали “Не пора, не пора” та “Ще не вмерла Україна”.

Попри дискусійність окремих тез публікації, важливим є критичний огляд та аналіз низки стереотипів, здійснені авторами у науково-популярному виданні. Багато уваги у публікації надано термінології та понятійному апарату, визначенням пріоритетів міжнаціональних стосунків в Україні у різні історичні періоди. У книзі наголошується на невірних свідченнях Натана Ганновера (1653) стосовно подій української національно-визвольної війни під проводом гетьмана Богдана Хмельницького, звернуто увагу читачів на випадки, коли євреї ставали на бік козаків. Автори обґрунтовують неправомірність звинувачень в антисемітизмі голови Директорії УНР Симона Петлюри, а тим більше приписування йому відповідальності за погроми, відзначають співпрацю уряду ЗУНР з єврейською громадою, створення єврейських військових підрозділів УГА. У відтворенні трагічних подій Другої світової війни відзначені і заходи німців у створенні єврейської поліції в гетто, і діяльність українців, спрямована на порятунок євреїв від жорстокої смерті від рук нацистів. Важливою частиною книги є сюжети, пов’язані з відтворенням міжкультурних зв’язків на рівні розвитку української та єврейської мови, писемності, літератури, музики, архітектури тощо. Підсумовуючи виклад автори слушно відзначили, наскільки важливим є міф “антисемітської України” у сучасній політичній пропаганді Росії, що чинить агресію під гаслами вигаданої “антифашистської” кампанії.

Таким чином, нове видання з фондів Наукової бібліотеки спонукатиме читачів та дослідників до конструктивних дискусій та діалогу.

(К.В.)


 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom