top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

60. Ректори і долі: Яків Головацький

Ох милая родинонько,
Чи на мя згадаєш?
Домовая сторононько,
Як же ми ся маєш?
Солоденька рідна мово,
Як би-м тя рад вчути!
Із глубини серця свого
Рад би-м піснь добути (Я.Головацький).

13 жовтня 2017 р. в Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка в рамках заходів до Дня Університету відбулося засідання Міждисциплінарного семінару Modus Legendi “Ректори і долі”, яке було присвячене життєвому шляхові й творчій діяльності не тільки письменника і науковця, але й ректора Львівського університету в 1864-1866 рр. Якова Головацького.
Із віхами трагічної та парадоксальної долі Я. Головацького ознайомив присутніх професор Львівського університету, відомий літературознавець і теоретик літератури, Голова Міжнародної асоціації франкознавців Михайло Гнатюк. Доповідач поділився власними рефлексіями та результатами дослідження творчого, громадського та наукового шляху Я. Головацького. Апелюючи до нелегкого становища українців з одного боку в Австро-Угорській, а з іншого – Російській імперії, М. Гнатюк звернув увагу насамперед на питання гуманітарного порядку. 
Також доповідач окреслив події, які передували становленню Головацького як науковця і призначенню його на посаду ректора. Під впливом Маркіяна Шашкевича Яків Головацький долучився до активної громадської та фольклористичної роботи. На початку 30-х років він налагоджує листування з М. Погодіним, О. Бодянським, Я. Колларом та іншими діячами слов’янського відродження. Зосередив увагу проф. М. Гнатюк і на науковій діяльності Я. Головацького, зокрема згадав видання “Русалки Дністрової”, “Галицьких приповідок”, працю німецькою мовою “Становище русинів у Галичині”, два збірники “Вінок русинам на обжинки” та інші. У 1848 р. Головацький був учасником з’їзду українських вчених, на якому виступив з доповіддю “Розправа о язиці южноруськім і єго нарічіях”, став професором “руської мови та словесності” і завідувачем кафедри руської словесності Львівського університету. Упродовж 1858-1859 Я. Головацький обіймає посаду декана філософського факультету, а в 1864-1866 роках – ректора Львівського університету.
Під впливом М. Погодіна, Д. Зубрицького Яків Головацький став прихильником москвофільства, відтак виїхав до Росії. Згодом працював у археографічній комісії у м. Вільно, де і помер 13 травня 1888 р. 
До уваги присутніх у головному читальному залі також було розгорнуто книжкову виставку, присвячену діяльності ректорів Львівського університету.


Кметь В.

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom