top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

59. До 440-річчя від дня народження Пітера Пауля Рубенса (1577–1640)

11 липня 2017 року в Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка відбулося засідання бібліотечного Міждисциплінарного семінару Modus Legendi, присвячене 440-річчю від народження фламандського живописця Пітера Пауля Рубенса (1577–1640). Доповідач - науковий співробітник Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького Олександра Калініченко.
О. Калініченко у своєму виступі розповіла не тільки про творчу дорогу видатного художника, але й торкнулася сюжетів із його особистого життя, світогляду та мистецького оточення майстра. Пітер Пауль Рубенс народився в Зігені (Вестфалія). Він був сьомою дитиною в сім'ї юриста Яна Рубенса, проте відмовився продовжити родинну традицію і надав перевагу своєму талантові до малювання. Після смерті батька мати підтримувала та заохочувала прагнення сина стати художником. У 1591 році Рубенс почав учитися живопису. Якийсь час він працював підмайстром у школі Тобіаса Вергахта, близько чотирьох років – в Адама ван Ноорта, іще два роки – в Отто ван Веена. У 1598 році його прийняли в Гільдію художників св. Луки. Перші вчителі Рубенса були досить посередніми живописцями, однак навчання у ван Веена на Рубенса вплинуло дуже позитивно. Ван Веен кілька років провів в Італії, відтак розповіді вчителя про італійську живописну епоху Відродження й античного мистецтва спонукали юного Рубенса побачити все це на власні очі. Тож у травні 1600 року Пітер Пауль вирушив до Італії. Він прожив там вісім років, які й визначили його майбутнє та художній стиль. В Італії Рубенс отримав запрошення вступити до школи Вінченцо Гонзагі, герцога Мантуї. Герцог, окрім кількох своїх портретів, не замовляв Рубенсу оригінальних робіт, адже прагнув, щоб художник писав для його приватної колекції копії зі знаменитих картин. Це була недаремна праця, адже дозволила Рубенсу відвідати Венецію та Флоренцію.
Відчутний вплив на Рубенса, за словами О. Калініченко, мав італійський композитор Клаудіо Монтеверді. Залишила слід у серці митця й архітектура Італії, зокрема міста Генуї – художник створив монументальну колекцію рисунків “Палаци Генуї”. Сучасники Рубенса згадують, що під час малювання художник любив слухати твори Сенеки, Плутарха та інших.
У жовтні 1608 року Рубенс отримав звістку про важку хворобу матері, відтак повернувся в Антверпен, але побачити свою матір живою йому вже не довелося. В Італію художник вже не повернувся через славу, яку він здобув в Антверпені.
Також О. Калініченко проаналізувала сюжети відомих картин П. Рубенса (“Венера й Адоніс”, “Викрадення дочок Левкіппа”, “Битва амазонок”, “Вакх”, “Автопортрет з мантуанськими друзями”, “Шубка” та інші). До того ж, доповідач звернула увагу на сучасні дослідження навколо роботи “Портрет чоловіка” (1627-1632 рр.), адже питання авторства цього полотна досі викликає дискусії. Портрет належить до колекції Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького, працівники якої доводять, що його намалював фламандський художник Антоніс ван Дейк. Відтак поціновувачі мистецтва мали нагоду не тільки дізнатись про віхи життя видатного художника, але й ознайомитись із новітніми дослідженнями творчості П. Рубенса зі скарбниці українських музеїв.

(Кметь Вікторія)


 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom