top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

61. Полілог єдності

20 грудня 2017 року в Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося 61 засідання Міждисциплінарного семінару Modus Legendi: "Полілог єдності" за участю Муфтія Духовного Управління мусульман Криму Айдера Рустемова, історика, голови релігійної громади мусульман м. Львова, представника Платформи кримськотатарських ініціатив Ернеста Абкелямова, асистента кафедри тюркології Інституту філології Київського національного університету ім. Т. Шевченка Абібулли Сеїтджеліля, представників громади кримських татар у Львові, студентів Франкового університету та співробітників бібліотеки.

Зі вступним словом виступив директор Наукової бібліотеки Василь Кметь. Він окреслив контексти спільного історичного минулого українців і кримських татар – від союзництва у військових діях проти Московії у XVII ст. і утвердження “союзу любові” Гетьманської України і Кримського ханства в Конституції Пилипа Орлика до пошуку шляхів національної революції 1917 р., політичних проектів Української Народної Республіки і Конституції Номана Челебіджіхана. Підтвердженням цього досвіду сьогодні, наголосив В. Кметь, є і активна політична позиція кримських татар у боротьбі проти російської агресії, і готовність підтримати православних українців Київського Патріархату в Криму, де вони зазнають переслідувань.

Сьогодні склалася така політична ситуація, що кримські татари змушені залишати свої домівки та шукати прихистку за межами Криму. Проте внаслідок таких вимушених процесів, Україна постає перед новими завданнями, що спонукають творити нову політичну націю, громадянське суспільство, яке б було достатньо зрілим для співіснування різних етносів у складі однієї держави. Війна дала Україні ще один шанс витворити зріле і толерантне суспільство, яке б поважало право на особисту свободу у поліфонії ідентичностей. На жаль, досі державна політика не сприяла налагодженню конструктивного діалогу з Кримом, тому окупація півострова з боку Росії є певним чином закономірним наслідком відсутності єдиної консолідуючої стратегії серед українського політикуму. Сьогодні Україна змушена вирішувати цю проблемою ціною крові.

Відтак важливо знайти модель співіснування, єдності тих етносів, які опинились по цей бік фронту. Серед них – кримські татари, які разом з українцями відстоюють територіальну єдність України. “Збереження ідентичності кримських татар актуально для України тим, що без кримських татар не відновити територіальну цілісність України. Українці і кримські татари пліч-о-пліч завжди боролися проти свого спільного ворога - Російської імперії. Відомо, що практично у всіх битвах з росіянами Богдан Хмельницький здобував перемогу саме завдяки допомозі кримських татар. Всевишній розпорядився так, що в сучасний час ми знову опинилися віч-на-віч з нашим спільним ворогом” – зауважив Айдер Рустемов.

Присвятив свій виступ Аджи Айдер також і проблемам асиміляційних процесів та збереження ідентичності кримських татар. Сьогодні вони постали перед низкою питань, на які змушені шукати відповіді й водночас знаходити моделі співіснування з іншими етносами й культурами у складі України. Та цей шлях лежить насамперед через подолання взаємних стереотипів та міфів, що творилися упродовж століть. Тож цей семінар започатковує низку заходів, які покликані подолати хибні уявлення та налагодити соціокультурний діалог, який опертий на тривалу історію співіснування киримли та українців.

Саме про цю спільну історію говорив Голова релігійної громади мусульман м. Львова, історик Ернест Абкелямов у своїй доповіді “У багатоголоссі єднання українців та кримських татар. Історичний екскурс”. Доповідач зосередив увагу на історичних фактах із минулого українців і кримських татар, а також сьогодення й реаліях АТО. “У багатоголоссі єднання народів є схожа багатовікова боротьба за збереження своєї ідентичності, своєї релігії, традиції, мови, боротьба за свій дім і бажання бути в ньому господарем, це й спільна образа за викривлену пам’ять про пращурів, осквернені могили, перейменовані села й міста іменами тих, хто знищував мій рід, а ще – спільний пошук правди про себе” – відзначив Ернест Абкелямов.

Як свідчить світовий досвід, надзвичайно важливим націєтворчим фактором є мова. На жаль, становище кримськотатарської мови досить критичне, зауважив викладач кафедри тюркології Інституту філології КНУ ім. Т. Шевченка Абібулла Сеїтджеліль. Кримці все менше розмовляють рідною мовою, відтак це загрожує занепадом і зникненням мови. Цьогоріч кафедра тюркології Інституту філології підготувала 10 бакалаврів із кримськотатарської мови, проте ці студенти не кримські татари. Тож надзвичайно важливо через просвітницьку та видавничу діяльність, культурні центри розвивати та популяризувати мову. Також доповідач прокоментував мовні реформи та сучасні процеси щодо запровадження латинської абетки в кримськотатарській мові.

Підсумком семінару стало укладення Меморандуму про співпрацю Наукової бібліотеки, історичного, філологічного факультетів та факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка з Духовним правлінням мусульман Криму. Тож угода передбачає: об’єднання зусиль для проведення заходів у рамках формування загальнонаціонального дискурсу єдності; сприяння розвитку ініціатив, спрямованих на дослідження історії релігії, культури, мови, державно-політичних інститутів; а також налагодження конструктивного діалогу між громадянами, бізнесом, науково-дослідницькими та освітніми закладами, музейними та бібліотечними установами; створення та розвиток ініціатив, спрямованих на збереження, дослідження та популяризацію національної спадщини кримських татар в Україні та за кордоном тощо.

Відтак семінар Modus Legendi "Полілог єдності" передбачає низку заходів, присвячених соціокультурному діалогові українців та кримських татар. Знаменною цього дня також стала новина про присвоєння назви вулиці в Малих Дублянах Жовківського р-ну Львівської області ім’ям Героя України Решата Аметова. Це стало можливим за ініціативи лідера ГО “Кримські переселенці” Рустема Еміралієва.

Також присутні мали нагоду оглянути книжково-документальну експозицію, що репрезентувала історію Кримського ханства та ісламу на українських теренах.

Тож запрошуємо до участі всіх зацікавлених, а також тих, хто готовий позбуватися містифікацій і стереотипів.

Кметь Вікторія

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom