top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

Со/причастя в красі

14 травня 2018 р. у Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка в рамках І Міжнародного фестивалю співаної поезії відбулася творча зустріч із Яном Павліцьким, відомим митцем, поетом та архітектором, координатором багатьох мистецьких і реставраційних проектів у країнах Євросоюзу.

Ян Павліцький – внук відомого вітражиста, реставратора й художника Адама Стальони-Добжанського. Зазирнувши одного разу до майстерні свого діда, згадує Ян Павліцький, він ніби отримав якесь одкровення, те, що назавжди змінило його життя і змусило здійснити подорож стопами діда, аби зберегти його творчу спадщину. Окрім виставок вітражів Адама Стальони-Добжанського, які мандрують різними країнами, роботи художника можна побачити у мистецьких відеопроекціях, що створює Ян Павліцький.

Храмові вітражі А. Стальони-Добжанського відзначаються унікальним стилем та почерком, що тяжіє до Візантії, глибинним зануренням у природу божественного, особливим баченням християнського сакруму. “Декораційність структури і абстрактне розуміння, експресія рисунка і кольору, одним словом все те, що дозволяє створити метафору, синтез, та свободу скорочення й інтерпретування в пластичному оповіданні, все, що може перенести оповідання на площину виклику – повинно бути прикметою сакрального вітражу.” – зазначав Адам Стальони-Добжанський. Особлива перспектива й гра кольорів занурює глядача у природу первинної чистоти. Вогненний погляд ликів, які не мають ознак гніву, проте є нагадуванням про ту Неопалиму Купину й очищення духу, одкровення первинного стану духовного, який людство втратило. Адже, за переконанням Адама Стальони-Добжанського, правдиве християнське суспільство не могло витворити такі жахіття, як Аушвіц чи Колиму. Саме тому, на його думку, ми перебуваємо в стані пророчих часів, коли одкровення ще тільки попереду. Навернення можливе через категорію сакрального, прекрасного, адже те, що створив Бог, – прекрасне. Сучасна людина втратила відчуття й розуміння прекрасного, спотворила та спрофанувала християнство.

Світовідчуття й філософію свого діда Ян Павліцький втілює не тільки в мистецьких і реставраційних проектах, але й у художньому слові. Сконцентрованість і надзвичайна влучність вербального образу притаманні його віршам. Зміст і мелодика текстів Яна Павліцького апелюють до віднайдення категорії прекрасного – у поруху світу, мовчанні речей, мелодиці мови, со/причасті світу в красі.

Докладніше про Адама Стальони-Добжанського на сайті:

http://stalony-dobrzanski.info

 

Кметь Вікторія

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom