top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

Доля у вишитих візерунках
29 травня 2018 року в Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка вже вкотре відбулася зустріч у рамках міжкультурної комунікації. До найдавнішої книгозбірні України завітала кримськотатарська мисткиня Ельміра Бєлялова, яка розповіла присутнім про техніку та символіку кримськотатарської вишивки, деякі особливості традиційного вбрання, а також проілюструвала свою розповідь репродукціями картин із краєвидами Криму.

Традиційна вишивка кримських татар, за словами Ельміри Тейфуківни, збереглася завдяки щасливому збігу обставин для знаної вишивальниці Зульфіє Бекірової, якій вдалося оминути депортацію і вижити. Тож вона залишилась чи не єдиною мисткинею, яка володіла секретами кримськотатарського шиття. Відтак майстриня, як тільки дозволили обставини, приїхала в Крим й упродовж місяця передавала своє вміння ученицям, які тепер не тільки бережуть традицію пращурів, але й передають візерунчасту спадщину молодому поколінню. Серед них – Ельміра Бєлялова. В арсеналі мисткині – 21 техніка шиття. За ініціативи пані Ельміри в 1999 році в Євпаторії було відкрито гурток за спеціалізацією “Технологія шиття в національному костюмі”, де вишивальниця навчала реконструкції не тільки кримськотатарського вбрання, але й інших народів, які заселяють Крим. Також майстриня навчає вишивати золотою ниткою у давній техніці, що була поширена в Криму ще з 13 століття. Роботи Ельміри Бєлялової неодноразово було відзначено грамотами та дипломами на міських і всеукраїнських виставках, а в 2007 році майстриня стала лауреатом премії “Суспільне визнання” та отримала нагороду в номінації “Золоті руки”. Сьогодні ж війна змусила вишивальницю залишити рідну домівку та переїхати до Львова, проте пані Ельміра не полишає улюбленої справи та готова передавати мистецтво вишиття усім охочим.

Під час творчої зустрічі присутні мали нагоду побачити не тільки роботи Ельміри Бєлялової, але й її учениць. Наступниці майстрині вправно оперують і технікою, і символікою стібків, викладаючи на полотні зернятка мигдалю (символ зародження майбутнього), дерево життя, гілки винограду та плоди гранату.

Серед експонованих робіт були надзвичайно дорогі серцю майстрині речі – раритети, що бережуть зв’язок із корінням роду. Зокрема весільна марама, яка перейшла у спадок від прабабусі (локалазція – південний берег Криму).

Наприкінці заходу на особливо витривалих чекала винагорода від майстрині – невеличкий майстер-клас із техніки букме. Щоб виконати цей шов, необхідно скрутити золоту нитку у шнурочок, намітити контури малюнка, а потім за допомогою нитки (в тон основної) зафіксувати золотий шнурочок у потрібному напрямку. Особливість і складність такої техніки в тому, що її неможливо виправити, оскільки нитка деформується, а в тканині залишаються помітні отвори, тож вишивальниця повинна бути надзвичайно вправною та уважною.

Кметь В.

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom