top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

Націонал-комунізм 20-х років – прототип деколонізаційних рухів 50-х – 60-х років
19 серпня у рамках 25 BookForum в головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася дискусія “Націонал-комунізм 20-х років – прототип деколонізаційних рухів 50-х – 60-х років”. Ключовими фігурами обговорення були видатний український історик та публіцист, професор Українського католицького університету Ярослав Грицак; історик, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України Юрій Шаповал.

Упродовж дискусії історики намагались з’ясувати, чи існував зв'язок між обома означеними у темі розмови явищами – українським націонал-комунізмом та деколонізаційними процесами 50-х – 60-х років. Обидва науковці озвучували хоч і обережні, але не надто звичні для українського слухача тези. Зокрема про ідейну приналежність багатьох представників політичної еліти українських територій у зазначений період, а також світоглядне підґрунтя поглядів видатних діячів того часу. Історики розглядали варіації розвитку подій, якби в Україні переміг націонал-комунізм, а також намагалися простежити еволюцію марксистського вчення на прикладі поглядів видних політиків української історії початку і другої половини ХХ століття.

В обговоренні, у відступах від основної проблеми, історики торкалися багатьох пікантних нюансів – як-от близькі особисті взаємини Олександра Шумського та Йосипа Сталіна, історії перекладів / поширення на українських територіях вчення Маркса, ролі Тараса Шевченка, Лесі Українки та Михайла Драгоманова у зазначених процесах. Насамкінець, обговорили й геополітичний вектор – зокрема в контексті й на прикладі трикутника “СРСР – УРСР – Польща”. Розмова вийшла цікавою і плідною. Було актуалізовано багато питань, переосмислення яких дає змогу по-іншому поглянути на ключові проблеми історії України ХХ століття, а з тим – відмовитись від інфантильної пронаціоналістичної оптики, яка на сьогодні є домінантною.

Євген Гулюк

#BookForum #25BookForum #25BookForumHistory #Історичний_майданчик

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom