top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

“Червоний голод. Війна Сталіна проти України”
Однією з ключових гостей 25 Book Forum є відома американська журналістка та історик Енн Епплбом. 19 вересня у конференц-залі Палацу Мистецтв відбулась зустріч з дослідницею історії Центрально-Східної Європи та презентація її книги “Червоний голод. Війна Сталіна проти України”. Модераторами зустрічі були доктор Сергій Плохій, директор Гарвардського українського наукового інституту, та доктор Людмила Гриневич, директорка Українського науково-дослідного та освітнього центру вивчення Голодомору "HREC in Ukraine".

У вступному слові Людмила Гриневич наголосила на важливості виходу українського перекладу книги Енн Епплбом у зв’язку із наближенням 85 річниці Голодомору.

Зустріч була побудована у формі розмови між модераторами та Енн Епплбом й гостями презентації. Перше запитання до американської дослідниця стосувалось витоків зацікавлень історією Центрально-Східної Європи, зокрема України. Відповідаючи, Енн Епплбом спершу зауважила, що їй особливо приємно презентувати свою книгу у Львові, адже це перше українське місто, яке вона відвідала ще у 1990 р. Щодо зацікавлень історією регіону, то воно з’явилось під час навчання в університеті, коли особливо актуальною була тематика Холодної війни. Це породило спершу зацікавлення Росією, потім Польщею, а згодом й Україною. Фактично перше зацікавлення – це журналістський погляд на розпад СРСР, яке переросло у пошук причини того, чому СРСР став тоталітарною державою.

Сергій Плохій охарактеризував діяльність Енн Епплбом як унікальне явище переходу від журналістики до історичних студій, а відповідно й поставив запитання щодо можливості “співіснування” журналіста й історика в одній особі. Для Енн Епплбом процес роботи журналіста й історика є схожими. Журналістика – це “чорновик історії”. Журналіст не завжди може подати ширший контекст події, адже від нього вимагається подати інформацію поточного дня. Однак обидва види діяльності мають спільну рису – це спроба дати тлумачення подіям. На думку американської дослідниці історичні тексти писати легше, адже історик має більше часу для написання роботи, більше джерел та можливостей для аналізу інформації.

Обговорюючи книгу про Голодомор професор Плохій звернув увагу на те, що книга дає ширший історичний контекст епохи, а не лише фокусується на 1932-1933 рр. Енн Епплбом пояснює це тим, що глибоке розуміння тієї епохи дає можливість оцінити Голодомор не просто як явище сталінізму 1930-х рр., а у розширеній перспективі. Вивчення й аналіз подій 1917 р., зокрема того, що була не одна революція у Москві, а багато різних у великих національних центрах, підштовхує до кращого розуміння причин Голодомору. Період, що досліджується, авторка охарактеризувала як “насильницький”, і саме насильство формувало світогляд революціонерів того часу, зокрема й Сталіна. Голодомор – це продовження військових подій, що розпочались у 1917 р.

Також Енн Епплбом, відповідаючи на одне із запитань Сергія Плохія, високого оцінила стан розвитку української історіографії вивчення голоду 1932-1933 рр. Однією з ознак позитивного розвитку української історичної науки є те, що Голодомор активно обговорюється серед дослідників, викликає дебати тощо. Цього ж немає в історичних середовищах сусідніх країн. Також американський історик розповіла, що окремі питання не вдалось детальніше розкрити у книзі “Червоний голод”, зокрема питання впливу голоду 1932-1933 рр. на інші етнічні групи, а також детальніше оцінити економічне значення вилученого у селян зерна для експорту, який здійснював у ті часи СРСР.

Одне з останніх запитань від модератора зустрічі стосувалось важливої теми – чи є Голодомор геноцидом? що входить у таке явище, як Голодомор? Енн Епплбом вважає, що спершу варто вивчити те, що сталось, а лише згодом оцінювати це явище, саме тому в назві книги та вступі вона не вживає терміну “геноцид”. Проте сталінський “напад” на Україні – це однозначно геноцид як намагання знищити усі виклики, які могли виникнути в української держави та нації до більшовицької влади. Це знищення української держави і нації тривало з 1920-х рр. аж до 1940-х рр. з різною інтенсивністю та різними методами, проте мало одну мету – приборкання і контроль. Одначе Сталін не намагався знищити кожного українця – це один з головних аргументів тих, хто виступає проти оцінки Голодомору як геноциду. Первинне запитання, яке повинен ставити дослідник голоду 1932-1933 рр. – чому так сталось?

На завершення Енн Епплбом поділилась подальшими планами – наступна книга буде присвячена історії Центрально-Східної Європи у 1990-х рр., а Україна надалі залишиться об’єктом наукових зацікавлень.

Назарій Лоштин

#BookForum #25BookForum #25BookForumHistory #Історичний_майданчик

 

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom