top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

“Навколо радості так мало…”
19 вересня у рамках історичного майданчика 25 Book Forum відбулась презентація книжкової серії “Митці на прицілі”, що побачила світ у Видавництві “Фоліо”. Читачі вже можуть ознайомитись зі сторінками життя та творчості Володимира Сосюри, Остапа Вишні, Григорія Косинки та Михайла Драй-Хмари. Презентували проект генеральний директор видавництва Олександр Красовицький та автори й дослідники творчості письменників, відомі українські літературознавці – Микола Жулинський і Сергій Гальченко.

Ідея такого видання постала ще два роки тому, зізнався О. Красовицький: “Метою цієї серії є друк творів письменників, які постраждали у 30-ті роки – все, що мало стати славою української літератури потім, у майбутньому. Зараз ми розуміємо, що тільки починаємо повертати те, що не було надруковано…Ми повинні показати, як митці опинились під прицілом режиму. Щоб потім ніколи нікому не вважалося за потрібне чіпати митців”. О. Красовицький подякував авторам досліджень та колективові Інституту літератури ім. Т. Шевченка НАН України за співпрацю та висловив сподівання, що видання серії триватиме.

Сергій Гальченко поділився враженнями від роботи над видавничим проектом та розповів про пошукові дослідницькі будні. Зокрема про знайдені табірні нариси Остапа Вишні – 21 рукопис. Це надзвичайно цінні записи, серед яких табірний щоденник, слідча справа, а також низка доносів на письменника (близько 50 свідчень), найактивнішим наклепником, згадує автор, був агент “Стріла” (Юрій Смолич).

Також вразило, зізнається науковець, що доноси на Г. Косинку писали із погодинним звітом. У справі Г. Косинки збереглися його листування з В. Винниченком та С. Васильченком.

Архів слідчої справи В. Сосюри, на жаль, спалили, тому багато свідчень втрачено, а серед них і частина рукописної спадщини, зокрема поему “Махно”. Письменник часто писав твори і роздаровував їх друзям. Так рукопис вступу до поеми “Мазепа” (написаний – 1927 р., Одеса) В. Сосюра подарував білоруському письменнику Олесеві Дударю. Згодом рукопис потрапив до рук КДБ Білорусі, оскільки Дударя було розстріляно. У 1996 року рукопис Сосюри офіційно передали Україні.

Деякі втрачені фрагменти спадщини поета допомагала відновити дружина В. Сосюри – Марія. У 1996 році, зазначив С. Гальченко, вдалося знайти оригінал рукопису вірша “Навколо радості так мало”. Цей твір українського поета та низку інших присутні мали нагоду почути у виконанні народного артиста та професора Франкового університету Богдана Козака.

В. Кметь

#BookForum #25BookForum #25BookForumHistory #Історичний_майданчик

 

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom