top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

"Блаженні ті, що служать, бо вони не постаріють…"
22 січня 2018 року в Науковій бібліотеці Франкового університету відбулось відкриття виставки, присвяченої 90-літньому ювілею почесного ієрарха Православної Церкви України Патріарха Філарета. Участь у заході взяли: ключар Свято-Покровського кафедрального собору Львівсько-Сокальської єпархії Православної Церкви України прот. Павло Кочкодан, перший заступник голови облдержадміністрації Ростислав Замлинський, директор Наукової бібліотеки доц. Василь Кметь, духовенство львівських храмів, журналісти, бібліотекарі та читачі книгозбірні, співробітники Університету.

Василь Кметь ознайомив присутніх із віхами життя і служіння Патріарха Філарета, його становленням як ієрарха української Церкви, а також прагненням всього життя Святійшого – мати Помісну Церкву в Україні. Патріарх Філарет (в миру Михайло Антонович Денисенко) народився 23 січня 1929 року в селі Благодатному Амвросіївського району Донецької області у родині шахтаря. “…Я хоч і народився в релігійній сім’ї, але школа мене виховувала безбожником. Та Господь привів мене до себе своїм шляхом, через смерть батька. Батько загинув на фронті сорок третього року. І коли він загинув, то переді мною стало питання: якщо він перетворився в небуття, кого я люблю? Чи можливо любити неіснуюче? Коли я таким чином дійшов, що вічне життя є, тому що мій батько є, а він є, є тому, що я його люблю. Раз існує вічне життя, є Бог. А якщо є вічне життя, Бог, і мій батько є, то я повинен служити Богові, а не владі, яка відкидає Бога і вічне життя. І тоді я обрав свій шлях”(Патріарх Філарет). Відтак 1946 року після закінчення середньої школи Михайло Денисенко вступив до Одеської духовної семінарії, із якої і розпочався шлях духовного та ієрархічного зростання. Так, через Москву, Саратов, Санкт-Петербург, Александрію, Відень здійснювалося його служіння Церкві, вінцем якого стало отримання Томосу для України. Дійшовши до своєї землі обітованої, Святійший, як і неодноразово наголошував, відійшов від керівництва, щоб творити молитву та невтомною працею продовжувати своє монаше служіння: “Радість його – в самовіддачі, молодість його неминаюча – в служінні. Блаженні ті, що служать, бо вони не постаріють…” (Єпископ Охрідський і Жичський Миколай (Велимирович).

Також В. Кметь продемонстрував присутнім унікальні світлини з особистого архіву Патріарха. Сьогодні, зауважив В. Кметь, у День Соборності та час, коли сто років тому голова Директорії Української Народної Республіки Симон Петлюра видав указ, що забезпечував Українській Церкві незалежність від Москви, ми відзначаємо ювілей Батька Помісної Української Православної Церкви.

Отець Павло Кочкодан також поділився своїми враженнями від спілкування з Патріархом Філаретом, адже знає його ще з молодих років і часів викладання у Київській семінарії. За словами о. Павла, Святійший завжди відзначався аскетизмом і стриманістю, надзвичайно багато працював. Так, коли згасало світло у вікнах навчальних корпусів і семінаристи йшли на відпочинок, у вікні Патріарха ще довго світилось – він працював над перекладами і коректурою богословських текстів. Не оминув о. Павло і буремних часів радянського панування і тих важких реалій, у яких доводилось виживати священикам та ієрархам Церкви.

Ростислав Замлинський наголосив, що на наших очах відбуваються історичні події, апелюючи до політичних та релігійних зрушень в Україні. Сьогодні у храмі науки і знань ми маємо нагоду ознайомитись із духовним скарбом, зауважив Р. Замлинський. А також відзначив роль держави у творенні та існуванні Церкви: “Українська Церква існуватиме доти, доки існує Українська держава!”.

На завершення Василь Кметь прокоментував експоновані видання, які є результатом багатолітньої праці патріарха Філарета та його сприяння видавничій справі у царині богословської літератури. Нагадаємо, що ще із відзначення 400-літнього ювілею Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка, Видавничий відділ УПЦ КП став першим видавництвом, яке привітало співробітників найдавнішої книгозбірні України та подарувало свої напрацювання. Також у 2013 р. під час Форуму видавців відбулася презентація видавничого проекту “Українська Палінодія ХХІ ст.”, у рамках якої Патріарх Філарет особисто передав до фондів книгозбірні десятки томів перекладів українською мовою творів Святих Отців та Учителів Церкви першого тисячоліття. Сьогодні для читачів університетської бібліотеки доступні багатотомні видання богослужбової і богословської літератури, повний корпус житій святих українською мовою тощо.

(Вікторія Кметь)

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom