top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

Львів у XVI ст.: місто конфліктів та порозумінь
29 січня відбувся семінар Ради молодих вчених Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, організований спільно з Науковою бібліотекою ЛНУ імені Івана Франка. Про історію Львова у XVI ст. розповіла Ольга Гуль, к. і. н., м. н. с. відділу історії середніх віків Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. Водночас було презентовано книгу “Львів у XVI ст.: місто конфліктів та порозумінь” (Львів, 2018).


Свою доповідь Ольга Гуль розпочала з детальної характеристики стану розвитку міста у XVI ст. Населення Львова у 1583 р. становило 14-14,5 тис. мешканців (“місто у мурах”, передмістя, міські села). Особа, що хотіла отримати міське громадянство мала відповідати ряду вимог: бути християнином, законнонародженою та повнолітньою, бути власником нерухомості у середмісті, а також сплатити внески до міської казни та купити зброю для арсеналу міста. Окрім того, ця особа була зобов’язана оселитись у Львові разом із сім’єю. Громадянами (cives) були близько 25% осіб, а мешканцями (incolea) – 75 %. У XVI ст. міське громадянство прийняли 160 українців (12,95%) та 25 вірмен (1,77%). Саме ж місто сформували чотири “нації”: католицька (німці, поляки, італійці, англійці), православна (українці, греки), вірменська та єврейська.
Міське населення працювало у торгівлі, сфері послуг (разом 75%) та займалось ремеслами (25%).
Органами управління містом була рада (6, згодом 12 осіб на чолі бурмістром) та лава (11 лавників та війт). У місті діяли різноманітні канцелярські уряди, зокрема писар, синдик, тлумач, нічний бурмістр та інші). 
У XVI ст. у Львові відбулось два великих конфлікти між львів’янами та органами влади. До загальних причин цих виступів Ольга Гуль відносить: зміну геополітичної ситуації, поширення гуманістичних ідей, звістки про виступи в інших містах Корони Польської (Гданськ 1517 р., Познань 1518 р., Люблін 1518 р.), олігархічні тенденції у середовищі органів влади міста. 
Перший із конфліктів спалахнув у 1519 р. Приводом стали фінансові зловживання членів ради під час купівлі сіл Сихова та Зубри. Спершу міщани перешкодили проведенню нових виборів до ради, а згодом добились рішення королівської судової комісії щодо запровадження нового порядку управління містом. Зокрема, збільшено кількість радників до 12 (6 “урядуючих” та 6 “старих” райців), королівського бурмістра у Львові обирав староста, а також запроваджено уряд лонгера, що слідкував за фінансами міста.
У 1576-1577 рр. вибухнув черговий конфлікт, для якого, за словами доповідачки, було декілька причин: порушення процедури виборів, фінансові зловживання членів ради, недопущення львів’ян до контролю за міськими рахунками, а також збільшення податків. Виступ львів’ян очолили шестеро осіб: Ян Зайдліч, Ян Ґаншорн, Якуб Сошка, Ян Нєдвєдзь, Ян Ожешек та Ян Шольчік.
Міщани знову скаржились на використання райцями Сихова і Зубри як приватних маєтків радників, села Кульпарків, Малехів та Брюховичі не використовувались на користь міста. Також у середовищі міських органів влади набув поширення непотизм. Рішенням короля Польщі село Сихів залишено у вічному користуванні райців, рада мусила щорічно звітувати перед комісією “десяти мужів”, утворено колегію “сорока мужів”(контролювала фінансову діяльність ради), райцям заборонено накладати податки без згоди громадян.
На завершення Ольга Гуль відповіла на запитання від учасників семінару, зокрема про чинник Реформації у розвитку Львова XVI ст., функціонування права складу у місті, а також взаємин між львів’янами та органами влади у часі відбудови міста після пожежі 1527 р.
Ольга Гуль також подарувала примірник книги “Львів у XVI ст.: місто конфліктів та порозумінь” Науковій бібліотеці. Незабаром користувачі зможуть ознайомитись із однією з найновіших праць з історії Львова.

Назарій Лоштин

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom