top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ НАУКИ-2019_6

 

Серія віртуальних виставок “Наукове життя Львова XVI – XXI cт.”

Бібліотека Університету як науковий центр: приклад Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка

Основними напрямами наукової роботи Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка є:
• Історія Наукової бібліотеки Львівського університету.
• Біобібліографічні контексти розвитку інтелектуального простору Львова.
• Дослідження української друкованої книги кінця XVI – початку XX ст. у фондах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка.
• Вивчення історії формування фонду періодичних видань та окремих колекцій періодики.

Науково-дослідна робота установи у звітному році представлена:
• держбюджетною темою: “Фонд рукописних, стародрукованих та рідкісних книг Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка”.
• темами, які виконували у межах робочого часу:
1. “Формування фонду періодичних видань Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка (XVIIІ ст. – 1945 р.)”.
2. “Біобібліографічні контексти розвитку інтелектуального простору Львова”.
Упродовж 2018 р. НБ проведено 19 наукових семінарів: 13 засідань Міждисциплінарного наукового семінару “Modus Legendi”, Історико-бібліографічний семінар, 3 засідання Міждисциплінарного наукового семінару з палеографії, кодикології і текстології “Verbum et Scriptum”. За участю Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка організовано семінар “Авторитет судової влади: доброчесність та компетентність судді як основні елементи довіри до суду”. У семінарі взяли участь представники судової сфери України та науковці Франкового університету (історики, філософи та юристи).
Центральноєвропейський методологічний семінар “Кордони як феномен новітньої історії Центральної Європи” організовано Львівським національним університетом імені Івана Франка, Університетом Масарика у Брно, Зальцьбурзьким університетом Паріса Лодрона та Остравським університетом (Чехія). 
Організовано і проведено 5 науково-практичних конференцій.

Наукова бібліотека є майданчиком для наукових та суспільно-просвітницьких заходів, що стимулюють інтерес громадськості до Університету та науково-навчального процесу. Найважливіші заходи, які були проведені за звітний період:
• Міжнародна конференція молодих науковців “Феномен Європи: від традиційного до сучасного”. 
• Конференція, присвячена 150-річчю від народження відомого українського композитора, цитриста, священика, громадсько-культурного діяча Євгена Купчинського. 
• Конкурс авторських проектів студентів економічного факультету “Past Present Future Intersection “Lviv Business Start UP Lab”.
• Спільно з Форумом видавців та Львівською обласною Малою академією наук у рамках “Дитячого форуму” для школярів організовано історичний квест “Книжкова революція” у приміщеннях ЛОДА, на завершення якого школярі-переможці конкурсу “Книгоманія-2018” та голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка підписали Перший книжковий універсал. За популяризацію бібліотечної справи, підняття престижу професії бібліотекаря колектив Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка отримав подяку від Львівської обласної державної адміністрації.
• Пленарне засідання ІХ Львівського міжнародного бібліотечного форуму (організатори: Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка спільно з Українською бібліотечною асоціацією). Захід відвідало близько 300 учасників – представників бібліотек усіх систем і відомств, науковців, діячів культури.
• Співробітники Наукової бібліотеки провели тематичний майданчик “Історія” 25 Форуму видавців. Упродовж Форуму було організовано 47 презентаційних та семінарських заходів. 
• Засідання Методичного об'єднання завідувачів бібліотек ЗВО І-ІІ рівнів акредитації (за участі працівників бібліотеки Університету). 
• Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка отримала подяку від ГО “КонтрФорс” за плідну співпрацю у популяризації всесвітньовідомих видатних львів’ян.
• Наукова конференція “Перша Чехословацька Республіка і Україна”. Її співорганізаторами стали Генеральне Консульство Чеської Республіки у Львові та культурне товариство “Ческа Беседа”.
• 26 жовтня 2018 р. презентовано нове видання Наукової бібліотеки – альбом-каталог “Західноукраїнська Народна Республіка в документах і матеріалах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка”. Видання відзначено Львівською міською радою як один з найкращих проектів у галузі висвітлення історії подій Листопадового Чину та періоду ЗУНР. 
• “Філософські апології” – новий проект студентських дебатів, присвячений актуальним питанням сучасної філософії, культури, політики та психології: “Мігранти виживання у Європі: загроза чи діалог” (організатори: Наукове товариство студентів та молодих учених філософського факультету “Кордіс” у співпраці з Науковою бібліотекою).

Наукова бібліотека ЛНУ імені Івана Франка як методичний центр Львівського зонального методичного об’єднання бібліотек закладів вищої освіти організовує та проводить наукові стажування для працівників бібліотек усіх форм і відомств. Зокрема, у 2018 р. 6 працівників бібліотеки Львівської національної академії мистецтв та 2 співробітника бібліотеки Яґеллонського університету (Польща) пройшли наукове стажування в рамках підвищення кваліфікації у бібліотеці Франкового університету.
До того ж, Наукова бібліотека організувала цикл лекцій у приміщенні Підземелля Гарнізонного храму святих апостолів Петра та Павла.
У рамках співпраці з Навчально-методичним центром освіти м. Львова в читальному залі Наукової бібліотеки проведено цикл лекцій-семінарів.
Упродовж 2018 року спільно з Львівською обласною Малою академією наук проведено низку заходів інтерактивного навчання, зокрема літня навчально-пізнавальна школа “Літо з книгою”.
Наукова бібліотека брала участь у проведенні суспільно-культурних акцій, що привертають увагу громадськості до суспільно важливих питань та ролі громадянського суспільства у формуванні державності. 
Упродовж вересня – жовтня 2018 року в Науковій бібліотеці було проведено 25 лекцій-практикумів для першокурсників ЛНУ ім. І. Франка, які відвідали 795 осіб. До того ж, для старшокурсників проведено профільні лекції-практикуми. 
У рамках навчально-виробничої практики студенти-бібліографи факультету культури і мистецтв, студенти кафедри слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького, кафедри сходознавства імені професора Ярослава Дашкевича філологічного факультету, студенти історичного факультету ЛНУ ім. І. Франка були ознайомлені з організацією роботи Наукової бібліотеки у науково-методичному відділі, досліджували фонди, формуючи бібліографічні списки та описи стародруків у науково-бібліографічному відділі та відділі РСРК ім. Ф. П. Максименка. Також для студентів було проведено заняття з текстології.
Наукова бібліотека ЛНУ імені Івана Франка та асоціація Haliciana Schola Cantorum (Швейцарія) підписали договір про спільне проведення Міжнародного симпозіуму “Ex umbra in solem” та наступну співпрацю в дослідженнях пам’яток давньої музичної культури. Досягнуто домовленості про створення у Науковій бібліотеці тренінгового центру роботи зі сучасними технологіями опису та каталогізації давніх рукописів під егідою Базельської Академії та компанії RISM.
Ювілейний 410-ий рік Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка разом із “Alliance Française” у Львові вперше розпочала з пошуку креативу в контексті “Ночі ідей”. Під час онлайн трансляції заходу до дискусії через соціальну мережу Facebook було залучено учасників із 70 країн світу, яких об’єднала тема, присвячена концепту уяви при владі. Участь у заході взяв французький політолог і автор видання “Маленький підручник політичної креативності: вивільнити колективну сміливість” Стефен Буше.
У 2018 р. у Науковій бібліотеці відбулись такі зустрічі:
• британським та канадським політологом українського походження Тарасом Кузьом. Відомий у світі фахівець з історії незалежної України передав до фондів книгозбірні власні англомовні монографічні дослідження, що охоплюють період від часів “перебудови” та розпаду СРСР до агресії Путінської Росії у сьогоденні. 
• д-ром Борисом Нажманом (dr. Boris Najman), викладачем економіки Університету Парі-Ест Кретей (Франція), колишнім радником уряду України з питань економічних реформ.
• Григорієм Купріяновичем, головою Українського Товариства у Любліні, істориком, громадським діячем.
• Професором Бартом Нотебомом, автором книг про теорію довіри (у рамках співпраці з Lviv City of Literature). Барт Нотебом приїхав до Львова як лектор Бієнале довіри у Львові. У 2018 р. було вперше проголошено конкурс на Премію міста літератури ЮНЕСКО. Проект, який 2013 р. був започаткований у Науковій бібліотеці Університету, реалізовується за активної участі директора бібліотеки у складі журі, а сама бібліотека є одним з головних майданчиків проекту загальноукраїнського та світового значення.
Із робочим візитом Наукову бібліотеку Львівського національного університету ім. Івана Франка відвідала Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон. У зустрічі взяли участь представники дипломатичного корпусу посольства Франції в Україні та Почесного консульства Франції у Львові, академічна громада Франкового університету, співробітники Французького Альянсу у Львові, бібліотекарі та читачі. У рамках програми фестивалю “Французька весна у Львові” у Науковій бібліотеці Франкового університету було відкрито документально-книжкову виставку “Франція і Україна”: політика, культура та співпраця (1918-1920)”; відбулось читання драматичної поеми Богдана Стельмаха “На бранль до королеви Анни”. Гості Наукової бібліотеки мали змогу оглянути книжкову виставку факсимільних видань рукописних книг ХІ-ХІІ ст., зокрема важливого для культури України та Франції Реймського Євангелія. 
Під час “25 Форуму видавців у Львові” в рамках “Історичного майданчика” було організовано зустріч із дослідницею історії Центрально-Східної Європи Енн Епплбом та презентацію її книги “Червоний голод. Війна Сталіна проти України”. 
Наукова бібліотека організувала низку заходів за сприяння Генерального Консульства Чеської Республіки у Львові та за участі товариства “Ческа беседа”.
У 2018 р. Наукова бібліотека ЛНУ імені Івана Франка отримала за міжнародним книгообміном 221 примірник наукових видань від 42 партнерів із 15 країн світу. У свою чергу Наукова бібліотека надіслала своїм партнерам, зокрема бібліотеці Ягеллонського університету, Вісники Львівського університету і Збірники наукових праць Університету.
Серед співробітників Наукової бібліотеки 9 кандидатів наук. У 2018 р. захищено дисертації за темами: “Латинське письмо у міських канцеляріях Руського воєводства XVI – XVIІ ст.” та “Бібліотеки монастирів Львівської латинської митрополії XIV–XVIII ст.: книгознавчі аспекти”.
Видавнича діяльність Наукової бібліотеки у 2018 р.:
Вісник Львівського університету. Серія книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології / [редкол.: В. Голубко (голов. ред.), В. Кметь (заст. голов. ред.), О. Седляр (відп. секретар) та ін. ; відп. за вип. : В. Кметь, О. Седляр]. – Львів : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2017. – Вип. 11–12. – 381 с. – ISSN 2078-4260.
Західно-Українська Народна Республіка в документах і матеріалах Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка: альбом-каталог / упоряд. М. Ільків-Свидницький, Ю. Лисий. – Львів, 2018. – 252 с., іл.
Кметь В. Mortui vivunt. Слідами злочину на Вулецьких Пагорбах у Львові в липні 1941 р. : [Путівник] / К. Ясінська С. Білостоцький В. Кметь. – Вроцлав-Львів : [Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe], 2018. – [22 с.] : карта, ілюстрації.
Kmet’ V. Mortui vivunt. Lwów śladami zbrodni na Wzgórzach Wuleckich w lipcu 1941 roku : [Przewodnik] / V. Kmet’, S. Biłostockyj, K. Jasińska. – Wrocław-Lwów : [Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe], 2018. – [22 s.] : mapa, ilustracje.
Cimelia Bibliothecae Universitatis Leopoliensis. Manuscripta. Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка [Образотворчий матеріал] : [набір листівок] / авт. ідеї, підбір матер. М. Ільків-Свидницький; худож. оформл. О. Янів; пер. Ю. Лоштин; ред. Н. Лоштин, Г. Матис. – Львів : ФОП Плаксій М.Д., [2018]. – [15] окр. арк. в обкл. : кольор. офсет ; 10,6×15,3 см. – Пояснювальні написи на листівках парал.: укр., англ.; довідка про НБ на обкл. парал.: укр., англ.
Співробітниками НБ у 2018 р. подано статей:
• у виданнях, які включені до міжнародних наукометричних баз даних – 2;
• в інших закордонних виданнях – 3;
• у фахових виданнях України – 16;
• в інших виданнях України – 8.
Членство співробітників НБ у спеціалізованих вчених, експертних радах, редколегіях наукових журналів:
Директор Наукової бібліотеки к. і. н., доц. В. Ф. Кметь є членом Президії Науково-методичної бібліотечної комісії при Міністерстві освіти і науки України, головою методичного об’єднання бібліотек закладів вищої освіти Західного регіону України; головою секції з комплектування інформаційних ресурсів Науково-методичної бібліотечної комісії, членом Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка, заступником головно-го редактора “Вісника Львівського університету. Серія книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології”, членом редакційної ради фахового видання “Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk” (м. Каліш, Республіка Польща); офіційним рецензентом міжнародного видавничого проекту: Hereditas monasteriorum / Uniwersytet Wrocławski; Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (Wrocław); членом експертної ради Українського інституту книги; членом журі всеукраїнської літературної Премії міста літератури ЮНЕСКО.
Вчений секретар к. і. н. О. В. Седляр – секретар редакційної колегії “Вісника Львівського університету. Серія книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології”(Львів), член редакційної колегії (Rady Redakcyjnej) періодичного наукового видання “Studia o Książce i Informacji” (Вроцлав, Польща).
Завідувач відділу к. і. н., доц. М. М. Ільків-Свидницький – член редакційної колегії “Вісника Львівського університету. Серія книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології”(Львів), секретар Комісії спеціальних (допоміжних) історичних дисциплін Наукового Товариства імені Шевченка.
Завідувач сектора к. і. н. І. Я. Петрій – член редакційної колегії “Вісника Львівського університету. Серія книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології”(Львів).

(Олена Фігель)

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom