top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

“Ніч у Львові”
У рамках фестивалю “Ніч у Львові” та мистецької акції “Ангелотворення” 13 липня 2019 р. у дворику Львівської ратуші відбулася презентація документальної хроніки про щоденне життя та пам’ятки Львова 1929 р. У виявленні сакральних контекстів та ідентифікації ангельських зображень в архітектурі давнього Львова спікером був директор Наукової бібліотеки, історик Василь Кметь. Дослідник розповів учасникам про становлення кінодокументалістики у міжвоєнний період, звернув увагу на пропагандистські політичні цілі формування контенту, але передусім – джерельну цінність кінострічки, де зафіксовані унікальні миті щоденного життя міста: львівські “хмарочоси”, рух трамваїв, парки, костели та церкви, і, звісно, – самі львів’яни. Стрічка не позбавлена певних неточностей у коментарях – автор вказує на зйомки з ратуші краєвиду, у центрі якого височіє вежа (очевидно, насправді знімав із підйому на Високий Замок), чи називає каплицю Трьох Святителів Ставропігійського комплексу каплицею “Трьох королів”. Цікавими для сучасників є й елементи щоденного побутового спілкування – перехожі на вулицях, урочисті демонстрації, торговці на Ринку. Старша жінка, яка виходить із каплиці Боїмів і чинно хреститься… за грецьким звичаєм. І багато іншого, що насправді менше цікавило оператора-режисера, але є важливим сьогодні для вивчення історії Львова.
Автором сюжету був Александр Свідвінський (1885-1952) – польський художник і режисер, який після здобуття мистецької освіти у Варшаві та Парижі, реалізував свої зацікавлення у різних галузях мистецтва. Перші його малюнки-карикатури були опубліковані на сторінках часопису “Marchołt” ще до І світової війни, згодом активно співпрацював із часописами: “Szczutek”, “Mucha”, “Wróble na Dachu”, “Bocian”, “Szarża”. У роки ІІ світової війни він створив окремі художні цикли “Німці в карикатурі” і “Рух опору”.
Зі Львовом Свідвінського поєднала його друга муза – захоплення кіно. Від 1926 р. він співпрацював із варшавською кінолабораторією “Фаланга” – одним із найвідоміших кінопродуцентів свого часу, а 1928 р. очолив групу кінохронік Польської телеграфної агенції. Саме тоді А. Свідвінський і створив свою кільканадцятихвилинну стрічку про Львів, яка ще не була озвучена. У 1932 та 1934-37 рр. режисер очолював відділ фільмів згаданої агенції. Коли 1933 р. “Фаланга” закупила новітнє звукове обладнання німецької фірми “Tobis-Klanf-film”, Свідвінський захоплювався створенням озвученого кіно. Після війни Свідвінський був відомий як кінодокументаліст. Знані його художні стрічки “Приблуда”, “Шпигун в масці”, “Вирок життя” (1933), документальні “Люди вогню і сталі”, “Грейсер перед судом Речіпосполитої” (1946), “Виготовлення цукру” (1948) та ін.

 

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom