top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Засідання Міждисциплінарного семінару Modus Legendi “Видання Альда Пія Мануція (1450-1515) у фондах Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка”

Фотогалерея

 

24 лютого 2010 року у головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося п’яте засідання Міждисциплінарного семінару Modus Legendi “Видання Альда Пія Мануція (1450-1515) у фондах Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка”, який було організовано спільно із кафедрою класичних, візантійських і середньовічних студій Українського Католицького Університету. В обговоренні взяли участь: відомий український письменник і перекладач, професор Львівського національного університету імені Івана Франка Андрій Содомора, викладач кафедри класичних, візантійських і середньовічних студій Українського Католицького Університету, дослідник у галузі візантиністики і візантійської традиції, редактор перевидання каталогу альдинів, кандидат історичних наук Андрій Ясіновський, завідувач відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг імені Ф. П. Максименка Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка, кандидат історичних наук Микола Ільків-Свидницький. Серед гостей семінару також були заступник голови Обласної державної адміністрації з питань внутрішньої політики та гуманітарної сфери Ігор Держко, заступник міського голови з гуманітарних питань Василь Косів, директор видавництва Літопис Михайло Комарницький, професор кафедри історії слов’янських країн ЛНУ імені Івана Франка Микола Крикун, професор Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Юрій Ясіновський, доцент кафедри світової історії нового і новітнього часу Українського Католицького Університету Віра Фрис та ін. викладачі та студенти львівських вищих навчальних закладів, працівники львівських бібліотек.

Цього року виповнюється 560 років з дня народження відомого венеційського книговидавця і типографа, винахідника низки шрифтів, популяризатора античної спадщини, Альда Пія Мануція (1450-1515). Заснувавши у 1494 році власне видавництво Aldine Press, Альд Мануцій дав початок існуванню цілої династії книговидавців. Він першим у Італії розпочав видання друком грецьких текстів, що обернулося неабияким комерційним успіхом – 134 видання накладом близько 120 тис. примірників (68 – латиною, 58 – грецькою і 8 італійською мовами), більша частина з яких першодруки. Серед видань його друкарні твори таких класиків, як Арістотель, Арістофан, Геродот, Демосфен, Піндар та Софокл та ін. Саме для грецьких книг Альд Мануцій розробив т.зв. грецький шрифт. А із 1501 року він вперше в історії типографської справи запровадив в обіг т. зв. італізовані шрифти (сучасним видавцям їх елементи відомі у формі курсиву). Альд Мануцій також вигадав власну торгівельну марку, що вирізняла його видавничу продукцію від загалу інших і захищала від підробок – зображення якоря, який оповив дельфін.

Опісля смерті Мануція його справу успадкували син Паоло, онук Альд Молодший і тесть Андреа Торрезано, завдяки яким видавництво Aldine Press проіснувало ще близько ста років. Загалом за століття після смерті Альда Мануція його послідовники видали близько тисячі книг, що задовольняли смаки найвибагливіших європейських читачів.

В Україні, за словами Андрія Ясіновського, налічується близько 150 альдинів, що прикрашають колекції книгозбірень різних міст, зокрема і Львова. У фонді рукописних, стародрукованих та рідкісних книг імені Ф. П. Максименка Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка зберігається понад 30 унікальних альдинів, оглянути які присутні мали нагоду на виставці оригінальних друків. Видання дому Aldine Press, що входять до складу двох колекцій бібліотеки Університету – палеотипів та стародруків – присутнім представив Микола Ільків-Свидницький. За його словами, на сьогодні у фонді Наукової бібліотеки Університету зберігається 4 прижиттєвих видання Альда Мануція (“Statii Sylvarum libri quinque [1502], Anthologia Graeca. Florilegium diversorum epigrammatum in septem libros [1503], “Perottus Nicolaus. Cornucopiae siue lingue Latine commentarii…” [1513], Lucretius Carus, Titus. De rerum natura libri sex [I. 1515]), з них 2 видав сам Мануцій, а 2 – у співпраці із тестем Андреа Торрезані, інші видання – під маркою “Альда і Андреа, тестя”. До колекції Бібліотеки також належать: “[Metamorphoses] Que hoc volumine continentur: Annotationes in omnia Ouidii opera [II. 1516], “L. Apulei Metamorphoseos siue Lusus asini libri XI [V. 1521], “M. T. Ciceronis. De philosophia volume primum-secundum…” [V–VIII. 1523], “Ex Plavti comoediis XX quarum carmina magna ex parte in mensum suum restitute sunt…” [VII. 1522], “Comentarius Pauli Manutii in epistolas Ciceronis ad Atticum [1561], “Regole grammaticali della vulgar lingua di messer Francesco Fortunio…” [1545] та інші.

Письменник і перекладач творів античної літератури Андрій Содомора наголосив на актуальності класичних текстів, їхньої вічної мудрості, що промовляє зі сторінок таких відомих авторів як Ціцерон, Вергілій, Лукрецій та ін. Класична література формувала культуру читання впродовж багатьох століть та забезпечувала міцні підвалини передусім духовного та інтелектуального відродження й зростання християнської Європи від часів Петрарки до сьогодення. Стародруки, що побачили світ завдяки Альдові Мануцію та його послідовникам, відтворюють для нас також і світогляд читацької аудиторії різних поколінь. Свідченням цього, за твердженням А. Содомори, може служити багатство власницьких поміток, екслібрисів, маргінальних записів та глосс, виявлених на сторінках університетських альдинів, які можуть стати предметом окремого наукового дослідження. Отож, і для доповідачів, і для самої ідеї бібліотечного семінару Modus Legendi знаковим є багаторічний і незмінний символ видань Альда Мануція – якір – знак сталості та закорінення в глибини пізнання та дельфін – символ загадковості та вірності обраному шляхові, із вічним гаслом, що і сьогодні крізь віки звучить заклично й застережно водночас – поспішати повільно.


В. Захарчук

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom