top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

До 100-літнього ювілею від дня народження українського поета, героя УПА Михайла Дяченка (Марка Боєслава)

  О, ні –

               це вже не сон, а ява

       Велика правда і свята

– Моя земля в вогнях кривавих,

      (Рекли пророкові уста),

      Встає розгнівана, сердита,

      Мов Янгол-Месник із мечем

       І перед світом злим і скритим

       Могутню Волю прорече!

Марко Боєслав

 Фотовиставка

25 березня 2010 року у головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка (вул. Драгоманова, 5) з нагоди 100-літнього ювілею українського поета Дмитра Дяченка (відомого як Марко Боєслав) відбулася презентація двотомного видання його творів. У презентації взяли участь: упорядники видання творів Марка Боєслава Галина Зелінська та Ярослав Гелетій, правнучка Марка Боєслава Марта Савчук, доцент кафедри української літератури ЛНУ імені Івана Франка Ірина Яремчук, заступник Голови правління Громадського просвітянського фонду імені Івана Фещенка-Чопівського “Джерело” Василь Гуменюк, завідувач відділу періодики Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України Юрій Романишин, працівники НБ.

Михайло Дяченко народився 25 березня 1910 року на Івано-Франківщині. Закінчив українську гімназію у м. Станіславі (нині Івано-Франківськ), а пізніше – юридичний факультет Львівського університету. Перша збірка “Іскри” побачила світ у 1936 році, а згодом і “Юні дні” (1938 р.), “Село” (1939 р.).

17 червня 1937 року Михайло Дяченко був заарештований за антипольську діяльність, пробув у в’язниці до вересня того ж року. А в 1939 р., коли Дяченко перебував у Львові, виконуючи доручення ОУН, знову потрапив за ґрати. Перед вступом радянських військ (вересень 1939 року) поет втік із залишеної поляками в’язниці на Холмщину, де разом із відомим політичним діячем Ігорем Шубським навчав дітей української мови, історії, заснував драматичний гурток. Підпільна діяльність Марка Боєслава розпочалась восени 1944 року. Впродовж повстанського часу вийшло чимало поетичних збірок “Непокірні слова”, “Вітчизна кличе”, “Протест”, “В хоробру путь”, “Із днів боротьби” та ін.  Загинув Марко Боєслав від рук енкаведистів 23 лютого 1952 року в с. Дзвиняч на Івано-Франківщині.

Двотомне видання Михайло Дяченко (Марко Боєслав). Сурми, партизанська музо! (Львівв-Дубно-Луцьк) – спільний проект Громадського просвітянського фонду імені Івана Фещенка-Чопівського “Джерело” та Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України. Книги містять поезії, прозу та публіцистику Марка Боєслава, записи з його щоденника, дослідження та критичні статті, присвячені творчості поета-повстанця. “Ми не стверджуємо (і навіть переконані) – це не повне зібрання творів Марка Боєслава, але впевнені, що вони, як ніколи потрібні нашому суспільству, де втрачаються національні орієнтири, йде засилля жорстокості, бездуховності, байдужості до нашого славетного історичного минулого” – зазначив Ярослав Гелетій.

Також до фонду НБ було передано видання “Яворівський фотоархів УПА: книга-альбом”, присвячене пам’яті Головнокомандувача УПА, генерала-хорунжого Романа Шухевича (Тараса Чупринки-Тура). Ця книга містить матеріали фотоархіву УПА, віднайденого 1999 року у с. Яворів Косівського р-ну Івано-Франківської обл., а також результати досліджень та ідентифікації осіб на світлинах, відомості про командирів та стрільців Української Повстанської Армії, які боролись за незалежність України у 1945-1951 рр. на території Гуцульщини. Серед подарованих видань і поетична збірка Зиновія Сердюка – “Життя для боротьби”, ілюстрована світлинами повстанців, на яких і постать Марка Боєслава.

 

 Захарчук В.

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom