top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Пам’яті засудженим у “Процесі 59-ти”

Багато років Процес 59-ти залишався в Україні невідомим, зокрема й у Львові. Львівський університет як осердя зародження проукраїнських настроїв став одним із центрів особливого нагляду НКВС, отож уже у вересні 1940 року почалися масові арешти студентів. Особливого розмаху набув політичний процес над 59-ма молодими українцями (37 юнаків та 22 дівчат), середній вік яких не перевищував 20-25 років, а наймолодшому засудженому М. Чарковському не було й п’ятнадцяти. Суд відбувався упродовж 15-18 січня 1941 року у залі будинку обласного НКВС на вул. Пелчинській (зараз Вітовського, 55). До зали суду не були допущені представники громадськості та родичі підсудних. Затриманим висунули обвинувачення за статтею 54 Кримінального кодексу УРСР (“зрада Батьківщини”). Визначну роль на процесі відіграв референт пропаганди Крайової екзекутиви ОУН Кость-Арпад Березовський, який гідною поведінкою підтримував інших затриманих і на засіданні суду твердо обстоював свою патріотичну позицію. Його підтримали іще 37 підсудних, що підтвердили участь в антирадянських заходах, а також зазначили, що всупереч тоталітарній системі боротимуться за незалежну Українську державу. Вирок було виголошено 18 січня 1941 року – 42 учасників процесу (серед яких 11 дівчат) було засуджено до розстрілу, інші мали відбути 10 років ув’язнення та 5 заслання. Згодом частину смертних вироків було змінено довготривалими термінами перебування у концтаборах.

Коли почалася німецько-радянська війна, частині засуджених, яких утримували у в’язниці “Бриґідки”, вдалося скористатися панікою і втекти. Ще одна група засуджених “Процесу 59-ти” втекла із в’язниці у Бердичеві Житомирської області у липні 1941 року під час авіабомбардування. Більшість, хто зміг врятуватись улітку 1941 року, продовжували активну участь у національно-визвольному русі.

З архівних документів відомо, що подібні процеси не були поодиноким явищем, наприклад у травні 1941 року відбувся суд над 62 юнаками та дівчатами Дрогобицького, Добромильського, Стрийського і Турківського районів, а також цього ж місяця у Львові було засуджено іще 39 молодих патріотів, що офірували своє життя задля незалежності Української держави.

З.В.

З. В.

 

Використана література:

  1. Комар Л. Процес 59-ти / Люба Комар. – Наукове товариство ім. Шевченка. – Львів, 1997. – 85 с. – (Мемуарна бібліотека НТШ. ч. 3).
  2. Дєдик О. Львів. Місто наших героїв / Дєдик О., Козицький А., Мороз В., Муравський В. / [путівник за ред. А. Козицького]. – Львів : Літопис, 2009. – 248 с.

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom