top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Зі сторінок історії м. Бібрки

Перша згадка про м. Бібрку, що неподалік Львова, сягає 1211 року, як і про сусідні села Бібрка Стара та Бібрка Нова, згадується також і річка Бібрка (старе урочище Боберка). Прославилася ця місцина не тільки давньою історією, мальовничими куточками природи, але й здобутками відомих українців, які жили й творили на цих теренах. Одна серед таких постатей – відома українська письменниця Юлія Юліанівна Шнайдер.

Письменниця, активна діячка українського жіночого емансипаційного руху Юлія Шнайдер, більш відома як Уляна Кравченко, народилася 1860 року в містечку Миколаєві, що на Дрогобиччині. Освіту здобула у Львівській учительській семінарії (1877-1881). Вчителювала на Львівщині (Бібрка, Руденки) та Дрогобиччині (Долішній Лужок, Сільце). Перше оповідання  письменниці “Калитка” та низка віршів були опубліковані 1881 року в журналі “Зоря”. Також твори Уляни Кравченко з’являлись на сторінках альманахів “Перший вінок”, “Вік”, “За красою”, журналах “Життє і слово”, “Дзвінок”, “Жіноча доля”, “Літературно-науковий вістник” та ін.

Популярність У. Кравченко принесла книга “Prima vera” (1885) – це була перша збірка у Галичині, автором якої стала жінка. Дебют молодої письменниці досить прихильно сприйняв й Іван Франко. У літературній біографії Уляни Кравченко Франко відіграв вирішальну роль, адже завдяки йому з’явилися друком більшість творів письменниці.

Згодом побачили світ збірки “На новий шлях” (1891),  “В житті є щось” (1929), “Для неї – все!” (1931), а також добірки віршів для дітей “Проліски” (1921), “В дорогу” (1921), “Шелести нам, барвіночку” (1932) та інші.  Помітний слід Уляна Кравченко лишила і в українській прозі, зокрема серед найцікавіших творів – автобіографічні нариси “Спогади вчительки” (1887)  та “Замість біографії” (1934). Цікавими є також спогади авторки про Івана Франка – “Велика дружба” (1940) та “Щирий друг і вчитель” (1941).

Померла Уляна Кравченко 31 березня 1947 р. у Перемишлі, де й була похована.

З.В.
 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom