top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Презентація книги-каталогу “Інкунабули Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка”

У презентації взяли участь бібліотекарі, викладачі та студенти Університету, а також гості – учасники Міжнародної конференції “Львівський національний університет імені Івана Франка: історія, виклики сучасності, візія майбутнього”. Крім того, науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, один із рецензентів презентованого видання Андрій Фелонюк, представник Центрального державного історичного архіву України у Львові Ростислав Мельник, наукові співробітники Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові Неоніла Вергун та Світлана Зінченко, директор “Французького альянсу” у Львові Жером Ваннепен та ін. Серед співробітників Університету – викладачі кафедри бібліотекознавства і бібліографії, кафедри давньої історії України та архівознавства, Інституту історичних досліджень, директор Астрономічної обсерваторії Богдан Новосядлий. Очолив презентаційний захід проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка Мар’ян Лозинський.

Упорядники видання – директор Наукової бібліотеки Василь Кметь та завідувач відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка Микола Ільків-Свидницький – представили розгорнутий екскурс в історію формування університетської колекції інкунабул, заакцентували основні етапи становлення науки про першодруки в Україні, наголосивши, зокрема, на здобутках співробітника Наукової бібліотеки Університету бібліографа Федора Максименка у цій сфері.

Друге, розширене та доповнене видання каталогу першодруків, укладеного й опублікованого ще у 1958 році відомим бібліографом Федором Максименком, приурочене 400-річчю Наукової бібліотеки та 350-річчю Львівського національного університету імені Івана Франка.

Формування збірки інкунабул бібліотеки Львівського університету розпочалося ще у 1784 році завдяки поповненню фондів колекцією Ніколая Пія Ґареллі та передачі до університетської книгозбірні у 1784–1786 роках книг із 147 монастирів, закритих внаслідок секуляризаційної політики імператора Йосифа ІІ Габсбурга. Кількість першодруків у колекції протягом бурхливої історії постійно змінювалася: від понад 600 одиниць у 1786 році до 541 одиниці (після передачі особливо цінних екземплярів до Придворної імператорської бібліотеки у Відні); від уцілілих після пожежі 1848 року 205 інкунабул до 336 одиниць станом на 1939 рік. Під час німецької окупації з університетської книгозбірні було вивезено близько 40 тисяч раритетних видань.

Станом на 1958 рік Наукова бібліотека Університету володіла найбільшою на той час колекцією інкунабул серед університетських книгозбірень України, яка нараховувала 40 найменувань (48 од. зб.). Повоєнний каталог “Першодруків (інкунабул) Наукової бібліотеки Львівського університету” українського бібліографа Федора Максименка одразу став визначною подією у галузі українського інкунабулознавства. Фактично це була спроба укласти зведений каталог першодруків з оцінкою стану їхніх зібрань у Львові.

Після атрибуції фрагментів книг XV століття та окремих невідомих університетським бібліографам стародруків, здійсненої завідувачем відділу рукописних, стародрукованих і рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка Наталією Швець та її співробітниками упродовж 1996–2007 років, фонд Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка нараховує 57 інкунабул.

Уперше в Україні каталог інкунабул Ф. П. Максименка – на сьогодні єдиний опис колекції першодруків Наукової бібліотеки Львівського університету – з’явився саме у такому вигляді, в якому його прагнув, але не зміг побачити Федір Максименко. Крім того, упорядники додали нарис про історію формування та каталогізацію колекції інкунабул університетської книгозбірні, кольорові ілюстрації, а також – не опубліковані раніше документи 1937–1982 років. Видання містить анотовану бібліографію (укладену головним бібліографом Галиною Домбровською у співавторстві з Миколою Ільківим-Свидницьким), яка відображає доробок Ф. Максименка як інкунабулознавця та наукову цінність його каталогу.

Р.Л.,В.К.

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom