top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

До 200-річчя від дня народження Івана Вагилевича та Маркіяна Шашкевича

Як наголосив доповідач, саме Маркіян Шашкевич став натхненником, організатором і лідером демократично зорієнтованого громадсько-культурного угрупування “Руська Трійця”, навколо якого, крім соратників Івана Вагилевича та Якова Головацького, групувалося чимало інших однодумців, прихильників та послідовників. Окрилені ідеями романтизму та рухом за визволення слов’янських народів, вони намагалися своїм поетичним словом, науковими дослідженнями, публіцистичною діяльністю пробудити національну свідомість у галицьких українців, спонукати до самостійної державницької діяльності. І хоч історичні обставини не сприяли швидкому втіленню в життя мрій та ідей “Руської Трійці”, все ж М. Шашкевич та однодумці випередили свою епоху майже на 30 років, уперше утвердивши думку, що українська спільнота в Австрійській імперії може висловити свої національні претензії на рівні з іншими слов’янськими народами.

Хоча виголошена доповідь в основному стосувалася лише діяльності М. Шашкевича, жваве обговорення, яке зав’язалося під час семінару, охопило усіх членів “Руської Трійці”. Йшлося і про стосунки українських громадсько-культурних діячів та польської академічної спільноти, які спершу на хвилі демократичних рухів збиралися разом, а після студентських років розійшлися у різні національні табори. Згадувалося про М. Шашкевича, І. Вагилевича і Я. Головацького як про вчених із соборницьким баченням України, дослідників давньої історії (до приходу поляків на західноукраїнські землі), відкривачів і популяризаторів пам’яток давньоукраїнської культури. Зокрема, про Я. Головацького – як засновника кафедри української мови та літератури (1848 р.) та ректора Львівського університету (1862-1864 рр.), про І. Вагилевича – як упорядника фондів та керівника Львівського міського архіву (1862-1864 рр.), архівіста, чия система опису музейних експонатів лягла в основу пізнішого усталеного стандарту опису документів, тощо.

Учасники семінару: бібліотекарі, викладачі та студенти Львівського національного університету імені Івана Франка, представники культурних інституцій Львова, серед яких і диригент чоловічого хору “Дударик”, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, народний артист України Микола Кацал – серед низки інших питань надзвичайно активно обговорювали і читацькі інтереси членів “Руської Трійці”, а згодом – літературні та наукові зацікавлення сучасного студентства.

Гармонійну творчу атмосферу заходу творила і книжкова виставка “Діяльність “Руської Трійці”, розгорнута у фойє на другому поверсі Наукової бібліотеки. В експозиції було представлено найдавніші літературні та наукові праці Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича та Якова Головацького, перше поетичне дітище яких – альманах “Русалка Дністрова” – займало окремий виставковий стенд. Окрім першодруку 1837 року, були представлені також пізніші перевидання збірника, який попри цензурні заборони став першим маніфестом українського національного відродження у Галичині.

Р.Л.

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top
современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom