top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

Бачити душею (190-ій річниці винайдення шрифту Брайля присвячується)

29 листопада 2011 року в актовому залі Педагогічного коледжу Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся виховний захід “Бачити душею”, присвячений проблемам незрячих людей. Співорганізатором заходу стала Наукова бібліотека Університету – єдина у регіоні, що забезпечує умови для роботи читачів з вадами зору. У заході взяли участь студенти та викладачі Педагогічного коледжу Університету, працівники Наукової бібліотеки, учителі, вихованці та випускники Львівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 100, представники Української асоціації корекційних педагогів, Української асоціації тифлопедагогів.

Французький тифлопедагог Луї Брайль (1809-1852) осліп ще у трирічному віці – граючись у батькові майстерні, пошкодив собі очі, внаслідок чого повністю втратив зір. Однак батьки посприяли, аби хлопчик відвідував місцеву школу, а згодом віддали сина до Паризького національного інституту сліпих. На той час засновник Інституту Валентен Ав’ї активно впроваджував власну програму навчання для незрячих, намагаючись допомогти людям з вадами зору здобути освіту. Його метод полягав у тому, що на папір наклеювалися об’ємні літери, які можна було впізнавати на дотик. У 1821 році Інститут, де навчався Брайль, відвідав відставний капітан французької армії Шарль Барб’є і представив т. зв. “нічне письмо”, яке розробив для військових потреб – дотиковий метод, що передбачав застосування рельєфних крапок. Це надихнуло Луї Брайля створити більш адаптований шрифт для читання “пальцями”. Отож вже у 1824 році Луї Брайль завершив роботу над створенням системи крапкових знаків для сліпих, а у 1829 році опублікував цей унікальний метод письма. Крім того, французький тифлопедагог розробив спеціальну крапкову систему нот, що дало можливість самому автору системи знаків активно використовувати її у викладанні музики для незрячих. Рельєфно-крапковий шрифт Брайля дійшов до нас у майже незмінному вигляді – сьогодні ним користуються у всьому світі.

У наш час, коли стрімко й динамічно розвиваються новітні технології, надзвичайно важливо забезпечити людині доступ до інформації. Ми часто забуваємо про тих, хто не має можливості читати книги чи гортати сторінки всесвітньої мережі Інтернет. Для них єдиним комунікаційний засобом, що забезпечує повноцінний доступ до інформації, і надалі залишається шрифт Луї Брайля. На жаль, суспільство не завжди належним чином опікується громадянами, які потребують особливої уваги і допомоги. Насамперед виникають проблеми із книгодрукуванням шрифтом Брайля, зокрема крапково-рельєфні книги є недовговічними і крапочки швидко стираються, а спеціальні програми синтезу мови, розроблені для української аудиторії ще на початку 90-х років ХХ ст., є недосконалими. Незадовільною також є ситуація із підручниками для вищих навчальних закладів шрифтом Брайля. Мало піклуються і про слабозорих, адже вони потребують книжок із збільшеним шрифтом, що не становить особливих труднощів для видавництв у забезпеченні друку таких адаптованих книг. Є іще одна проблема: молодь легше адаптується до технологічних новинок і опановує аудіоматеріал або спеціальні пристосування для зчитування інформації з комп’ютера, а старше покоління віддає перевагу традиційним книгам, написаним шрифтом Брайля.

Про всі ці проблеми й адекватні шляхи їх вирішення мали нагоду обговорити учасники виховного заходу “Бачити душею”. Урочистий захід вступним словом розпочала директор Педагогічного коледжу Зоряна Ленів, яка наголосила на важливості винаходу Луї Брайля, а також ролі навчального закладу у підготовці фахових педагогів для роботи з дітьми, що мають особливі потреби, ознайомила присутніх зі здобутками колективу коледжу у впровадженні програми корекційної освіти. Адже попри труднощі становлення корекційної педагогіки в Україні – завдяки підтримці ректора Львівського національного університету імені Івана Франка проф. Івана Вакарчука – коледж став першим в Україні серед навчальних закладів ІІ рівня акредитації, де готують таких фахівців як логопед і спеціальний психолог.

Про соціальні проекти, спрямовані на підтримку дітей та молоді з вадами зору, розповіла виконавчий директор Львівського обласного осередку Української спілки інвалідів доцент кафедри корекційної педагогіки Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Оксана Потимко. Головним кредо своєї діяльності вона вважає висвітлення та розв’язання проблем людей з обмеженими можливостями (зокрема вадами зору) через їхні досягнення. Втіленням саме цієї мети стало започаткування фестивалю колективів незрячих співаків та музикантів “Відчинилося життя”. Ініціативи незрячих активно підтримав оркестр Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької, відомі українські митці та виконавці: Ніна Матвієнко, Святослав Вакарчук, Леся Горова, Сашко Положинський та ін. Серед проектів, втілених за ініціативою О. Потимко – встановлення звукових сигналів у світлофорах, над вхідними дверима до приміщень громадських установ та медичних закладів. Також невдовзі завершиться реалізація проекту друку шрифтом Брайля та озвученням інструкцій до 103 лікарських засобів, які будуть безкоштовно доступні в аптеках м. Львова. Вдалою ініціативою можна вважати і початок “озвучення” громадського транспорту, що дозволить не лише незрячим, а  й літнім людям краще зорієнтуватися в русі маршрутних автобусів. Важливу роль у соціальних проектах відіграють питання освіти, формування культури читання у людей з вадами зору. Саме тому на базі Національного університету “Львівська політехніка” створено осередок для друку книжок шрифтом Брайля. Як зразок втіленого раніше проекту О. Потимко презентувала видання “Абетки” з аудіо-додатком та брайлівським друком кожної сторінки – видання, яке дасть можливість швидко опанувати грамоту як незрячим дітям зрячих батьків, так і здоровим дітям у родинах незрячих чи слабозорих.

Директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка доцент кафедри давньої історії України та архівознавства та кафедри бібліотекознавства і бібліографії Василь Кметь проаналізував діяльність найдавнішої української книгозбірні, спрямовану на удоступнення наукової та навчальної літератури читачам із вадами зору. В. Кметь підкреслив важливість вивчення історії шрифтів для незрячих як невід’ємного елементу розвитку сучасної цивілізації, важливого засобу гуманізації суспільства. Одним із найважливіших напрямків діяльності університетської бібліотеки є вивчення запитів її читачів, пошук моделі задоволення потреб усіх категорій читачів, у тім і тих, хто має особливі потреби. Саме тому, за підтримки ректора Івана Вакарчука, з 2005 р. університетська книгозбірня стала учасником проекту благодійної молодіжної організації “Крила надії”, спрямованого на формування спеціалізованої електронної книгозбірні для людей із вадами зору. Один з ініціаторів проекту – незрячий випускник ЛНУ імені Івана Франка, згодом  співробітник Наукової бібліотеки – Ярослав Василик став безпосереднім координатором та виконавцем проекту. На базі бібліотечного ресурсу здійснюється сканування, переведення у звуковий формат навчальної та художньої літератури. Станом на час відзначення 400-річного ювілею Наукової бібліотеки у жовтні 2008 р. було оцифровано і підготовано для користування 140 книг, а опрацьованих та заархівованих Інтернет-ресурсів налічувалося бл. 6 тис. документів навчальної і бл. 14 тис. художньої літератури. На сьогодні для користувачів з вадами зору можуть бути удоступнені понад 1000 навчальних ресурсів українською мовою, бл. 90 тис. найменувань художньої літератури, забезпечено доступ до 20 тис. польськомовних книг, із них 3 тис. – аудіо-книги.

Директор Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка наголосив не лише на доцільності поповнення фонду ресурсами для читачів із вадами зору, але й відзначив збагачення інформаційного простору книгозбірні, важливість поширення необхідних користувачам інновацій та досвіду в інших бібліотеках Зонального методичного об’єднання Західного регіону України.

В. Кметь також поділився власним досвідом і спостереженнями у роботі із незрячими чи слабозорими студентами на історичному факультеті Університету, більшість із яких відзначаються старанністю та потягом до знань. Серед таких випускників доповідач особливо відзначив Оксану Потимко, випускницю кафедри давньої історії України та архівознавства, яка блискуче захистила кандидатську дисертацію, присвячену історії медицини у Львові, і гідно використовує набуті знання та досвід у своїй громадській діяльності. Зібраний за роки навчання матеріал О. Потимко систематизувала і відобразила у видрукуваних шрифтом Брайля конспектах. 40 таких зшитків, побудованих за лекційними курсами – зі всесвітньої історії та історії України – вчених ЛНУ імені Івана Франка, авторка передала у фонд Наукової бібліотеки, де вони будуть удоступнені майбутнім студентам-гуманітаріям. Частину таких матеріалів Бібліотеки учасники виховного заходу мали нагоду побачити  експонованими під час заходу.

Завершив офіційну частину заходу співробітник Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка Ярослав Василик. У своєму виступі доповідач розкрив специфіку роботи з інформаційними ресурсами для незрячих, зосередив увагу на складнощах та особливостях вивчення і формування їх читацьких інтересів. Я. Василик продемонстрував можливості використання сучасних інформаційних технологій для опрацювання різних типів видань, зокрема роботу зі т. зв. електронною “стрічкою Брайля”. Опираючись на власний досвід навчання та роботи зі студентською молоддю, Я. Василик побажав незрячим студентам головного – бажання вчитися, а звертаючись до педагогів, висловив переконання в тому, що студент із вадами зору не потребує жалісливого ставлення, а активної участі у навчальному процесі на рівні з усіма. Також суспільству слід задуматись над помилкою створення своєрідних “ґетто” для незрячих – мікрорайонами, де проживають і працюють люди із вадами зору. Найкращою підтримкою для таких людей з боку суспільства буде визнання і усвідомлення їх повноцінності.

В обговоренні взяла участь також директор Педагогічного коледжу (до 2011 р.) Дана Бородій. Вона висловила подяку викладацькому колективу за продовження розпочатих раніше освітніх проектів, відзначила те, що, незважаючи на складність перших наборів студентів на спеціальність “корекційна освіта”, жоден не відмовився від обраного шляху, відчуваючи обов’язок і покликання допомогти людям з особливими потребами. Д. Бородій закликала педагогів пам’ятати про своє високе призначення і завжди уміти, як зазначено в гаслі заходу, – бачити душею.

Подяку організаторам заходу висловив також доктор педагогічних наук, проф. Григорій Васянович.

Зворушливим апогеєм урочистості став виступ вихованців Львівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 100, де навчаються діти з вадами зору. Учні найстарішого в Україні навчального закладу такого типу підготували літературно-музичну композицію “Чарівна шестикрапка”, присвячену французькому тифлопедагогу та його винаходу. Учні декламували зворушливі поетичні рядки власного авторства, а у виконанні ансамблю сопілкарів прозвучали “Щедрик” в обробці М. Леонтовича та “Самотній пастух” Дж. Ласта. Символічно, що саме у цій школі вперше в Україні почали застосовувати шрифт Брайля.

У рамках заходу відбулося також обговорення перспектив використання та поповнення ресурсів спеціалізованої бібліотеки для незрячих УТОС, фонди якої налічують бл. 50 тис. документів, зокрема бл. 8 тис. книг шрифтом Брайля різними мовами, в т. ч. й есперанто.  Сьогодні існує безліч віртуальних бібліотек, що пропонують до уваги людей із вадами зору перелік аудіоматеріалів. Нещодавно Бібліотека Конгресу США оприлюднила перелік комерційних і некомерційних сайтів, які пропонують до уваги незрячих читачів досить великий вибір аудіокниг (http://www.loc.gov/rr/program/bib/ebooks/accessissues.html#audio).

Аудіоархів формувався за допомогою доброї волі волонтерів, самих авторів, що надиктовували текст книги, а також із залученням синтезатора мови. Доступ до аудіокниг  англійською мовою можна знайти за такими адресами:

http://www.loc.gov/nls/

http://www.audiobooks.org/

http://librivox.org/

Коли світ лише удосконалює  комфорт людей із особливими потребами, Україна щойно намагається торувати свій шлях у цій сфері. Але завдяки праці і наполегливості таких сильних особистостей, як Оксана Потимко, Ярослав Василик, педагогам, що присвячують життя такій світлій справі, і ще багатьом, хто не занепав духом і упевнено демонструє нам, як “бачити душею”, будь-які труднощі долатимуться ефективно.

З. В.


 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom