top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

До 500-річчя від дня народження фламандського картографа Герарда Меркатора (1512–1594)

6 березня 2012 року в читальному залі відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка (вул. Драгоманова, 17) відбулося дев’ятнадцяте засідання Міждисциплінарного наукового семінару Modus Legendi, присвячене 500-літтю від дня народження відомого фламандського картографа Герарда Меркатора (05.03.1512–02.12.1594). Завідувач відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка кандидат історичних наук Микола Ільків-Свидницький розповів про життєвий і творчий шлях Герарда Меркатора та його внесок у сферах топографії, картографії, навігації XVI ст.Foto 1

Герард Меркатор (Герард ван Кремер) народився 05.03.1512 р. у м. Рупельмонд (Східна Фландрія). Вивчав математику і філософію в Університеті Лувена, де познайомився з фламандським картографом Геммою Фрізіусом і допомагав йому у конструюванні глобусів землі і місяця. Після завершення навчання займався створенням точних оптичних приладів і виданням карт. У 1537 р. виходить його перша самостійна робота – карта Палестини на 6 аркушах, у 1540 р. він випустив велику карту Фландрії. Із 1541 до 1551 р. він встиг попрацювати у типографії германського імператора Карла V, створити глобуси землі й місяця, однак був арештований під час релігійних гонінь проти протестантів. Новий період у його житті і творчості пов'язаний з переїздом до Дуйсбурга у 1552 р., де були створені найвідоміші його картFoto 2ографічні видання. У 1554 р. виходить велика карта Європи (з доповненнями перевидана у 1572 р.), 1564 р. – карта Британських островів, а 1569 р. знаменита карта світу для моряків-навігаторів. Незалежно від Абрагама Ортелія (1527–1598), Герарда де Йоде (1515–1591) задумав видати трактат про зображення світу у п’яти частинах. Саме він вперше запропонував поняття “атлас” для збірки карт однакового формату. Перших два томи “Атласу” вийшли друком у 1585 і 1589 рр., а третій був виданий 1595 р., через чотири місяці після смерті Меркатора його сином Румольдом. Повний “Атлас” Меркатора вийшов друком двома виданнями у 1595 і 1602 рр. Йодок Гондій у 1604 р. викупив друкарські пластини Меркатора і до 1637 р. видав 40 видань атласу різними мовами із своїми доповненнями, а з 1607 р. налагодив випуск так званого “Малого атласу Меркатора”. Справу публікації “Атласу Меркатора” продовжив його син Генрик Гондій із швагром Яном Янсоном.

Діяльність Гемми Фрізіуса і Герарда Меркатора мала помітний вплив на уявлення про карту світу у XVI ст. Абрагам Ортелій і Герард Меркатор заклали основи сучасного картографування. Меркатор вперше застосував рівнокутну циліндричну проекцію для створення навігаційної карти світу, котра використовується і сьогодні для створення навігаційних карт і відома як “проекція Меркатора”.

У рамках наукового семінару була презентована виставка стародрукованих картографічних видань другої половини XVI – першої половини XVII ст. (із фондів Наукової бібліотеки), які відобраFoto3жали доробок Герарда Меркатора в контексті епохи творення перших європейських атласів. Зокрема: Герард де Йоде. “Образ земель світу” (Антверпен, 1593), Абрагам Ортелій. “Європа” (фрагмент малого атласу, б. м., кін. XVI ст.), Абрагам Ортелій. “Театр земель світу” (Антверпен, 1603), Герард Меркатор. “Атлас або космографічні уявлення про будову світу і його зображень” (Амстердам, 1630 – 10-те видання), Герард Меркатор. “Малий Атлас Герарда Меркатора, доповнений таблицями Йодока Гондія і повторно ілюстрований” (Амстердам, 1628), Віллем Блау. “Географія” (б. м., [1643]).

У семінарі взяли участь бібліотекарі, студенти історичного факультету та викладачі географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, співробітники Національного музею Львова імені Андрея Шептицького.

 

Микола Ільків-Свидницький


 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom