top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

“Освячені Шевченковим ім’ям”

3 квітня 2014 року в  Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася зустріч із письменником, доктором філологічних наук, професором Луганського національного університету імені Тараса Шевченка Олексієм Неживим.

Автор численних наукових і науково-популярних публікацій з літературознавства, історії педагогіки України, фольклористики, методики викладання української мови і літератури, а також понад 700 публікацій у періодичній пресі, виступів на радіо й телебаченні поділився своїми літературознавчими роздумами про письменників – лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Масштабний тур по Україні з презентаціями своїх нових видань, з життєствердними – таким необхідним у нас час – соборницькими виступами О. Неживий розпочав із рідного Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Наступними стали виступи в університетах Рівного, Острога, Львова, Києва та інших міст нашої Батьківщини.

У стінах книгозбірні Франкового університету О. Неживий презентував свою – видану 200-річчя Великого Кобзаря – книжку “Із ім’ям Тараса Шевченка” (Луганськ, 2014), у якій автор розповідає про шевченкознавчі традиції на Луганщині, творчість письменників-земляків або тих, кого доля тісно пов’язала з цим краєм, як-от: Володимира Сосюру, Григора Тютюнника, Миколу Руденка, Івана та Надію Світличних, Василя Голобородька. Окрім літературознавчих нарисів, у виданні вміщено деякі художні твори цих письменників, а також – вірші-присвяти, адресовані їм.

Друга презентована під час зустрічі книжка О. Неживого – монографічне дослідження “Життя у слові. Джерелознавча проблематика творчості Григора Тютюнника” (Київ, 2014). У дослідженні є ключовою проблема текстологічної достовірності багатьох видань творів письменника, які іноді віддаляють читача від справжнього Гр. Тютюнника (наприклад, текст “Три зозулі з поклоном” вперше розглядається за аудіоавтографом, а не у загальновідомому, “редагованому цензурою” вигляді).

Крім того, письменник презентував підготоване спільно з дружиною Людмилою Неживою електронне видання “Літературне краєзнавство. Луганщина” – масштабний медіа-підручник, цікавий не лише для конкретного регіону, а й для всіх, хто вивчає красне письменство та культуру України.

Літературознавець наголосив, що у ювілейний рік Тараса Шевченка особливо значимим і актуальним стає вислів “Схід і Захід разом назавжди”, а найбільш  переконливим свідченням нашої єдності є духовна спадщина. Перефразовуючи слова Ю. Шевельова, О. Неживий нагадав, що до сьогодні основними ворогами українського національного відродження є “Москва”, “український провінціоналізм” та “комплекс кочубеївщини”, і щоб зруйнувати це закляте замкнуте коло – треба пізнати, по-справжньому відкрити і полюбити своє культурне багатство України.

Упродовж багатьох років О. Неживий викладає в ЛНУ ім. Т. Шевченка дисципліну “Література рідного краю”, популяризуючи національну творчість письменників Луганщини, прищеплюючи студентам повагу до рідної культури, а відтак – самоповагу, виховуючи почуття національної гідності. “Література рідного краю – складник духовної національної культури українського народу” – такою провідною думкою було пронизане звернення літературознавця до вчителів-методистів шкіл Львова, які зібралися на презентацію у стінах книгозбірні Франкового університету. О. Неживий – як один із авторів-укладачів шкільної програми – поділився, зокрема, своїм баченням щодо творчого підходу до прочитання творів художньої літератури, наголосивши, що багатьох письменників ми лише сьогодні по-справжньому відкриваємо для себе. І вчитель повинен бути тим, хто – за допомогою мистецького рідного слова – ще зі шкільної лави скерує свідомість молодих особистостей у конструктивне національне русло. “Україна прокидається від багатовікового летаргічного сну, – наголосив О. Неживий, – і цей процес невідворотний…  Але він потребує тривалої-тривалої самовідданої праці”.

Р. Л.


 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom