top
logo

Лічильник

лічильник на сайт

Голосування

Що б ви хотіли бачити на сайті ?

Відкриті уроки “Віч-на-віч із Кобзарем”

Із 13 березня по 23 травня 2014 р. у книгозбірні Франкового університету проведено низку відкритих уроків для учнів та вчителів львівських шкіл “Віч-на-віч із Кобзарем”. Захід відбувся за підтримки управління внутрішньої політики та управління освіти Львівської міської ради – у рамках “Шевченківських днів у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка” (до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка).

Відзначення ювілею Т. Шевченка у стінах найдавнішої в Україні бібліотеки розпочали 12 березня 2014 року – з урочистого відкриття виставки “Перше видання “Кобзаря” Т. Г. Шевченка, 1840 р.” , на яке також були запрошені методисти та вчителі львівських шкіл. А починаючи з наступного дня – упродовж трьох місяців – університетська книгозбірня гостинно приймала вчителів та учнів 7–11 класів, які за навчальною програмою вивчають творчість Т. Шевченка.

Короткий екскурс у понад 400-літню історію Бібліотеки, огляд фресок, проекту визначного художника-монументаліста Юліана Макаревича (один з виконавців – Юліан Буцманюк), велична атмосфера головного читального залу – захоплювали юних відвідувачів, інтригували (особливо живо учні намагалися відгадати значення символічних композицій, що позначають чотири факультети класичного університету). Друга частина уроку присвячувалася знайомству з найдавнішими виданнями творів Т. Шевченка у фондах університетської книгозбірні (до 1915 р.). Учні мали можливість побачити, як виглядав “Кобзар” 1840 року, інші прижиттєві видання, як-от “Чигиринський кобзар і Гайдамаки” (1844) чи цікава збірка вибраних творів Олександра Пушкіна і Тараса Шевченка, видана 1859 року в місті Ляйпціґ стараннями Пантелеймона Куліша. Серед галицьких видань особливе зацікавлення у школярів викликало збірки творів Т. Шевченка для дітей та для української молоді.

Виставка “Т. Шевченко різними мовами”, також експонована у головному читальному залі, привертала увагу учнів широким спектром перекладів творів українського поета мовами світу та оригінальними документами з архіву британки Віри Річ, перекладача творів Т. Шевченка (архів згідно зі заповітом належить університетській книгозбірні). Новенький, упорядкуваний завідувачем кафедри перекладознавства та контрастивної лінгвістики імені Григорія Кочура професором Роксоланою Зорівчак, англомовний “Kobzar” (К. : Мистецтво, 2013) у перекладі В. Річ став одним із центральних експонатів цієї виставки (на жаль, через політичні події в Україні книжка була презентована щойно у травні 2014 року). Крім того, упродовж уроку школярі мали можливість переглянути слайд-шоу, яке представляє багатий образотворчий доробок  Т. Шевченка-художника.
На завершення уроку учням організовано міні-вікторину на знання творчості Т. Шевченка: кожен отримав на пам’ять книжкову закладку “Із Шевченкіани Євгена Безніска” – з поетичною цитатою та відповідною ілюстрацією до цього твору, і школярі впізнавали, з якого саме вірша даний уривок (серед вибраного: “Катерина”, “Марія”, “Гайдамаки”, “На панщині пшеницю жала…” тощо). Найкращі знавці отримали нагороду від Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка – “Кобзар”. Приємно дивувало, що деякі учні і поза навчальною програмою дуже добре знають та люблять поезії Т. Шевченка, як-от Андрій Петрушко з 7-го класу (СЗШ № 60), який хоч прийшов разом із восьмикласниками, випередив їх у знанні Кобзаря та виборов свій подарунок.

Варто відзначити і позитивний резонанс акції: після кільканадцяти проведених уроків до бібліотеки почали зголошуватися навіть ті класи, яких не було передбачено у програмі. І під час весняних канікул знайшлися бажаючі позачергово оглянути експозицію (напр., СЗШ № 18, 9 кл.). Загалом за час “шевченківських днів” бібліотеку відвідали учні майже 150 класів (110 шкіл).
Особливим досвідом для учнів стала організована в рамках “шевченківських днів” – на прохання вчительки  СЗШ № 36 Оксани Ющишин – спеціальна лекція “Тарас Шевченко – художник”, яку 29 квітня 2014 року прочитала молодший науковий співробітник Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького Олександра Калініченко.

Уроки “Віч-на-віч із Кобзарем” у незвичному ракурсі актуалізували те, що учні вчать про Т. Шевченка у школі, дали можливість кожній дитині знайти у його віршах та картинах щось своє, особисте. Відтак він постав у їхній уяві не знедоленим кріпаком, а – цікавим художником, який по-новому відкривав мальовничу Україну, елітним поетом, яким захоплювалися не лише українці, романтичним бунтарем, що артикулював на увесь світ національну ідею.

Подивитися на “Кобзар” до бібліотеки приходило і кілька груп студентів кафедри перекладознавства та контрактивної лінгвістики імені Григорія Кочура Університету. Студенти оглядали старі видання, зокрема, зосереджувалися на книжково-документальній виставці “Т. Шевченко різними мовами”, а також мали можливість послухати в аудіозаписі рок-композицію “Заповіт” (з культурологічного проекту випускника історичного факультету Івана Нишпора). Вони не лише отримали подарунки за участь у вікторині, а й дарували у відповідь: зокрема, п’ятикурсниця Надія Сусол передала для книгозбірні Франкового університету видання Шевченко Т. “Заповіт” мовами народів світу” (К., 1960).

Р. Л.

Див. також:
•    http://city-adm.lviv.ua/portal-news/science-and-education/education/216362-lvivskym-shkoliaram-rozpovidaiut-pro-kobzar-shevchenka-u-naukovii-bibliotetsi-lnu-imeni-ivana-franka
•    https://www.facebook.com/TShevchenko200/posts/309357935883322
•    http://city-adm.lviv.ua/portal-news/culture/216757-u-naukovii-bibliotetsi-lvivskoho-natsionalnoho-universytetu-im-ivana-franka-tryvaiut-vidkryti-uroky-vich-na-vich-iz-kobzarem

 

Електронні б-ки

virtual.jpg

Виставка

Kostovsykiy Oleksandr Mikitovich 1.jpg

Прес-кліпінг

press-clipping.jpg

bottom
top

Останні новини

современная архитектура англии презервативи композити дк 016-2010 семантика це ферменти бизнес требования к сайтумідь царская водка силіконові форми

bottom